Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Türkiye’nin rahip Brunson’ı çok yakında teslim edeceği’ iddiası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington ve Ankara arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden olan ABD’li rahip Andrew Brunson krizinin yakında biteceğine dair iddialar gündeme gelmeye başladı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir haberde, iki ülke arasında devam eden müzakerelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yeşil ışık yakması halinde Brunson davası nedeniyle yaşanan krizin, muhtemelen gelecek hafta sonu sona ereceği iddia edildi.

Haberde, Ankara ile Washington’un Temmuz ayı boyunca pazarlık yürüttüğü, bunun sonucunda da Ankara’nın, rahip Brunson’ın serbest bırakılması karşılığında ABD’de yargılanıp mahkum edilen Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın kalan cezasının Türkiye’de tamamlanması için ülkesine gönderilmesini talep ettiği öne sürüldü.

Türkiye’nin, ABD’den, yakında Halkbank’a kesilecek olan cezanın en düşük sınırda tutulmasını istediği bilgisi yer alan haberde, bunun karşılığında Gülen Hareketi ve PKK ile bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli 2 Türk personeli serbest bırakacağı bilgisi de yer aldı.

Türk yetkililerin bu anlaşmaya önem verdiğine dikkat çekilen haberde, kara para aklama ve ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını delme suçlamasıyla Halkbank’ın ağır bir cezaya mahkum olması halinde Türkiye’nin ekonomik anlamda büyük zarar görmesinin mümkün olduğuna da işaret edildi.

Haberde, Beyaz Saray’ın bu talebe olumlu yanıt vermesi halinde, Türkiye’deki cezaevlerinde tutuklu bulunan diğer 18 Amerikan vatandaşının davasının da daha sonra tartışılacağı belirtildi.

“Kimse Türkiye’den baskıyla, yaptırımla netice alamaz”

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı Danışma Meclisi’nin toplantısında yaptığı konuşmada, “Kimse Türkiye’den baskıyla, yaptırımla netice alamaz” diyerek ABD’nin yaptırım kararına yönelik eleştirisini yineledi.

ABD ile yaşanan sorunlara değinen Çavuşoğlu, ilişkilerde kötü bir süreçten geçtiklerini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Esasen daha önce de ilişkilerimizin kopmaya geldiği süreç vardı. ABD’nin FETÖ’yü (Gülen Hareketi) sahiplenmesi ve Türkiye’ye iade etmemesi, aynı zamanda ABD’nin YPG/PKK’ya silah vermesi. Benim düşmanıma silah veriyor.”

Washington ile ilişkilerdeki mevcut krizin, casusluk ve terör suçlamasıyla tutuklanan ABD’li rahip Brunson etrafında döndüğünü dile getiren Çavuşoğlu, “İki müttefik olarak bu konuların üstesinden gelmeye var mısınız? O zaman oturalım iki eşit ortak gibi konuşalım. Bu şekilde çözebiliriz. Dayatmayla, yaptırımla olmaz. Yaptırım yaparsan karşı yaptırım görürsün” dedi.

Çavuşoğlu, Singapur’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptıkları görüşmenin son derece olumlu geçtiğini de iletti.

Türkiye’nin iş birliği için aranan bir ülke olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Avrupa ülkeleriyle ilişkileri sağlıklı yürütmek için çalıştıklarını anlatarak, hiç kimsenin Türkiye’den tek taraflı, tek boyutlu, yüzünü bir tarafa dönen bir dış politika beklememesini istedi.

WINEP’in son raporu yayınlandı

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü (WINEP) tarafından hazırlanan, ‘Erdoğan’ın iktidarı altında Türkiye’nin geleceği’ konusundaki dün yayınlanan raporda, “2016 yılından sonra keskin bir şekilde yükselişe geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, birçoğu darbeyle ilgisi olmamasına rağmen rakiplerine baskı kurmak için olağanüstü hal (OHAL) uygulamak gibi politikaları nedeniyle Ankara uçuruma doğru gidiyor” ifadeleri yer aldı.

Raporda, Erdoğan’ın politikalarının AK Parti destekçileri ile muhalifler arasında bölünmeye yol açtığı da öne sürüldü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’ın ‘red’ kararına eleştiri

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis’in, Türkiye tarafından ‘aranan teröristler listesi’nde yer alan terör örgütü TKP/ML üyesi Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iadesinin reddi yönündeki kararını eleştirdi.

Aksoy konuya dair açıklamasında, “İnterpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkartılan Turgut Kaya’nın, Yunanistan yargısının iade yönündeki kararına rağmen Yunanistan Adalet Bakanı’nın kararıyla ülkemize iadesinin reddedilmesi, Yunanistan siyasi erkinin ülkemize karşı gelenekselleşmiş reflekslerinin değişmediğini göstermektedir” dedi.

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü 1985 yılında  eski ABD başkanı Clinton döneminde Dışişleri Bakanı’nın yardımcılığı da yapan Martin Indyk tarafından kuruldu. Enstitü, düzenli olarak çok sayıda konferans düzenlemekte. Gerek yazılı, gerek ise görsel olarak Amerikan medyasında ses getiren yayınlar yapmakta. Enstitünün kıdemli uzmanları CNN, BBC, El Cezire ve Fox News gibi önemli kanallarda röpörtajlar yapmakta ve ayrıca düzenli bir şekilde New York Times, Newsweek, Washington Post ve Los Angeles Times gibi önemli gazete ve dergilerde makaleler yazmakta.