Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’nin rahip Brunson’ı serbest bırakacağına dair yeni ipuçları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, terörü destekleme suçundan yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılma ihtimaline bir kez daha işaret etti.

İsmi açıklanmayan bir Türk diplomatik kaynağın medyada yer alan ifadelerine göre, Ankara ve Washington, Türkiye’de gözaltına alınan ABD vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda yapılan müzakereleri yoğunlaştırdı.

Türkiye’de şu anda, 2’si ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli olan şahıslar olmak üzere, ‘Gülen Hizmeti ile bağlantılı olma ve terör örgütlerini destekleme’ suçlamasıyla gözaltında olan 20 ABD vatandaşı var.

Temmuz ayından bu yana ev hapsinde tutulan ABD’li rahip Brunson’un önümüzdeki duruşması, ABD’de düzenlenecek olan Kongre ara seçimlerine yaklaşık üç hafta kala, 12 Ekim tarihinde yapılacak.

Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, son olarak geçtiğimiz hafta ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

“Yeni bir gerginlik yaşanmazsa Brunson’ın ülkesine dönüş şansı artabilir”

Habertürk gazetesi yazarı Abdurrahman Yıldırım, birkaç gün önce kaleme aldığı yazısında, “Ev hapsindeki Brunson tamamen serbest kalırsa, ABD ile sorunların ve gerginliklerin çözümünde ilk adım atılmış olacak” ifadelerini kullanması, iki ülke arasında haftanın sonuna kadar yeni bir gerginlik yaşanmaması halinde, Brunson’ın ülkesine dönüş şansının artacağını yazdı.

Yıldırım yazısında, “Bu durumda dikkatler sonraki adımlara çevrilecek ama bu eşiği atlamadıktan sonra ikinciye geçme ve çözme ihtimali de yok. Çünkü 6 Kasım’da ABD’de ara seçim var. 4 Kasım’da da İran’a ikinci ambargo kararı devreye giriyor. Bu karardan Türkiye geçmişteki gibi istisna tutulmazsa, ikinci en büyük petrol ve doğalgaz tedarikçisini kaybedecek. Enerji güvenliği ve enerji ihtiyacı sekteye dahi uğrayabilir” diyerek ABD ile ilişkilerin yeniden gerginleşmesi durumunda, dünya piyasalarındaki negatif havanın buna eklenerek Türkiye’nin yaşayacağı türbülansın ikiye katlanabileceğine dikkat çekti.

PKK’ya 8 ilde eş zamanlı operasyon: 90 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, PKK’ya yönelik 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 90 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda yasaklı kitap, örgütsel doküman, dijital materyal ele geçirildiği, operasyonların devam ettiği bildirildi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, son 3 günde çeşitli şehirlerde yapılan operasyonlarda, parti yönetici ve üyelerinin de aralarında olduğu 140 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Türk hükümeti, HDP’yi, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırılan PKK ile bağlantılı olmakla suçluyor.

Fatih sondaj gemisi ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajına başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Fatih’in bu ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajına başlamış olacağını söyledi.
Dönmez, 9. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Fatih’in Antalya açıklarında çalışmalarını sürdürdüğü bilgisini vererek, “Fatih sondaj gemimiz bu ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın bir zaman içerisinde filomuza katacağız. Özellikle Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklı kaynaklarımızı sonuna kadar koruyacağımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama konusu, Kıbrıs, Yunanistan, Mısır, Lübnan ve İsrail ile gerginlik yaşanmasına neden oluyor.

Akdeniz havzasının doğusunda izinsiz arama faaliyetlerine göz yumulmayacak

Türkiye geçtiğimiz hafta, Akdeniz havzasının doğusundaki egemenliği altındaki sularda, herhangi bir tarafın doğalgaz ve petrol için izinsiz arama faaliyetleri yürütmesine göz yumulmayacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs yönetiminin, uluslararası şirketleri tek taraflı olarak ve Kıbrıslı Türklerin halklarını görmezden gelerek 7 nolu ruhsat sahasında faaliyet göstermeye davet etme kararı konusundaki kaygısını dile getirdi.

Açıklamada, “Türkiye, kıta sahanlığında haklarını ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam ediyor. Türkiye, herhangi bir yabancı ülke, şirket veya geminin, izinsiz olarak Doğu Akdeniz’de egemenliği altındaki sularda hidrokarbon arama faaliyetleri yürütmesine izin vermeyecek” ifadeleri kullanıldı.

Tek taraflı doğalgaz arama çalışmalarına karşı çıkan Türkiye, geçtiğimiz Şubat ayında İtalyan şirketi Eni’nin sondaj gemisini engellemişti.