Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkmenlerden Kürtlere Kerkük sorunu için müzakere çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’ye yakınlığıyla tanınan Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salihi, Irak’ın Kürdistan özerk bölgesindeki Kürt güçlerine hitaben yayınladığı mesajında, Kerkük sorununun çözümü için ITC ile müzakere yapmaları çağrısında bulundu.

Salihi mesajında, “Tüm kesimler için adaletin sağlaması konusunda en iyi seçeneğin bu olması itibariyle Kürt kardeşlerimize, Kerkük ve tartışmalı bölgelerle ilgili sorunların çözüme kavuşturulması için Türkmenlerle görüşme yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Çünkü ilgili taraflar biziz ve başka taraflara başvurmak hiçbir fayda sağlamayacak” ifadelerini kullandı.

Türkmenler düzenlemeler yapılmazsa yerel seçimlere katılmayacak

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ITC, Aralık ayında yapılması planlanan il meclisi seçimlerinin uygulanmasına yönelik düzenlemelere başlamadan önce, Irak’taki Yüksek Seçim Komisyonu’na bağlı Kerkük Ofisi’nin yapısının gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

ITC Kerkük Temsilcisi Muhammed Seman ise, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkmen Cephesi, ildeki Seçim Komisyonu Ofisi yeniden yapılandırılmadıkça Kerkük ilindeki yerel hükümet seçimlerine izin vermeyecek. Son yasama seçimlerinde yapılan büyük çaplı hileyi soruşturmak için Irak Başbakanı tarafından kurulan Yüksek Komite, özellikle Komisyon Ofisi Müdürü ve bir dizi komisyon görevlisinin görevden alınmasını ve Dürüstlük Kurulu’nun soruşturmasına sevk edilmesini emretti. Seçmenlerin oylarının elle sayım sonuçları, Türkmenler ve Araplar tarafından itiraz edilen elektronik seçim sonuçlarıyla tam olarak örtüşürken, bu açık bir çelişkidir. Dolayısıyla Türkmen cephesi bu senaryonun tekrarına asla izin vermeyecektir.”

Türkmen yetkili, açıklamalarına şöyle devam etti: “Irak’ın seçilmiş hükümetinin oluşturulmasının gecikmiş oluşu, doğal olarak, Yüksek Komite’nin, il meclis seçimlerini resmi olarak ilan edilen ve kararlaştırılan tarihe göre düzenlemek için geniş bir zamana sahip olmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, Yüksek Komite’nin bu seçimler için yeni bir tarih belirlemek üzere meclise gitmesi gerekir. Bu durumda biz, Yüksek Komite’nin uygulamasını ve Komisyon Ofisi’nin yeniden yapılandırılması ve oyların elle sayılmasından hemen önce uygun mekanizma koyuluncaya kadar ertelemesini engellemek için, bizimle uyumlu olan diğer parlamento bloklarıyla oy toplayacağız.

Seman, Kerkük’teki Türkmen ve Arap grupların parlamento seçimlerinde meydana gelen olaylardan oldukça rahatsız olduklarını vurguladı. Onların bu sebeple, diğer gruplar katılsa bile söz konusu talepler yerine getirilmeden il genel meclisi seçimlerine katılmayacağına dikkati çekti.

Böylece katılım oranının yüzde 20’nin altında olacağını ve bu durumda da Federal Mahkeme’nin sonuçları onaylamayacağını ve uluslararası kamuoyunun güvenini kazanmayacağını belirtti. Ayrıca “Kürt grubunun seçimlere yeniden hile karıştırmasından, il meclisinde 6 koltuğun alınmasından ve ilin kararının kenara itilmesinden endişeleniyoruz. Böylelikle de sorunun başına dönülür, Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandum sürecinde olanlar ve federal makamın isteği olmaksızın Kerkük petrolünün satışı tekrarlanır. Seçimler bize zorla dayatılırsa, seçimleri boykot edip uluslararası mahkemeye başvururuz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Şarku’l Avsat’a konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük Milletvekili Rebwar Taha, tüm tarafların Irak parlamentosundaki yasama ve yasalarla belirlenen il meclisi seçim tarihlerine uyması gerektiğinin altını çizdi. İl meclisi seçim yasasının ertelenmesi, değiştirilmesi veya iptal edilmesi ya da hatta ilan edilen tarihte uygulanması hakkında konuşmak için henüz erken, tablo ve yeni siyasi denklemler değişebilir.

Milletvekili Taha, ITC’nin Kürt güçlerine özellikle de KYB’ye yönelttiği suçlamalara cevap olarak şunları söyledi: “KYB, son parlamento seçimlerine, ildeki idari, güvenlik ve askeri sorunları tehdit unsuru olarak kullanmadığı için en karanlık durumlarda ve en karmaşık koşullarda girdi. Buna rağmen, parlamentoda 6 koltuk kazanarak yerel ve küresel kamuoyuna, Kürt grubunun Kerkük’te geniş ve köklü bir mevcudiyete sahip olduğunu kanıtladı. Böylece de Kürtlerin önceki seçimlere hile karıştırdığına yönelik tüm iddialar çürütüldü. Elle sayım işlemi, konumumuzun doğruluğunu ve güvenliğini kanıtladı”