Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Turnikelerin kaldırılmasına rağmen Mescid-i Aksa’da namaz kılınmıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’in girişlerdeki tüm elektronik turnikeleri kaldırmasına rağmen Mescid-i Aksa’da, 12 günün ardından, dün yine namaz kılınmadı. Namaz kılanlar Aksa’ya girmeye yanaşmadı ve dini merciler ile siyasi yönetimin Aksa’ya karşı yapılan bütün İsrail tecavüzlerinin kaldırılmasında ısrar eden kararına uyarak el-Esbat kapısının yanında, Kadim Şehir’deki caddelerde ve sokaklarda namaz kılmayı tercih etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu üyesi Vasıl Ebu Yusuf, “Tutumumuz çok açık. İsrail’in 14 Temmuz’dan (Aksa’nın kapatılma tarihi) bu yana Mescidi Aksa’da ve çevresinde yaptığı bütün değişiklileri tamamen reddediyoruz. Çünkü bu değişiklikler, işgal yönetiminin Aksa’ya dayatılmasını hedefliyor” dedi. Ebu Yusuf Şarku’l-Avsat’a şunları söyledi, “Elektronik turnikeleri ve bunların alternatiflerini reddediyoruz. Akıllı kameraları, sensörleri, köprüleri ve yan yolları kabul etmeyeceğiz. İsrail’in elektronik turnikeleri kaldırdığı doğru fakat başka birtakım güvenli alternatifler üzerinde çalışıyor ve aslında var olan dokuz kapıdan yedisi kapalı.”

Ebu Yusuf’un sözleri, İsrail’in Mescid-i Aksa üzerindeki uygulamalarının sürdürülmesini reddetmek amacıyla bir halk ayaklanması ve yeni bir ‘öfke cuması’ için çağrılar yapılmasının ardından geldi.

Fetih Hareketi Başkan Vekili Mahmud Abbas, dün Mescidi Aksa’ya destek olmak amacıyla bütün Filistin’de işgal karşıtı gösteriler düzenlenmesi ve genel alarm çağrısında bulunmuştu.