Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tuzhurmatu’daki göçmenler, Bağdat ve Erbil yönetimlerini protesto etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, siyasi durum ve Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları görüşmek için Kürt bölgesine düzenlediği ziyaretin başında Süleymaniye’de parti liderleriyle bir araya geldi.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan bir Cumhurbaşkanlığı kaynağı, Masum’un Irak hükümeti ile IKBY arasındaki müzakerelerin başlaması için ve Kürt delegasyonunun Bağdat’a gönderilmesi konusunu konuşmak için bölgedeki tüm siyasi güçlerle istişarelere devam edeceğini söyledi.

Kaynak açıklamasında “Cumhurbaşkanı, bölgeye yaptığı ziyaretinin başında Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) liderleriyle görüşme yaptı. Liderlerle bu şartlar altında Kürt sınıfını birleştirmenin önemini tartıştı. Goran Hareketi liderleriyle de aynı amaçla bir araya geldi ve liderlerle görüşmelerini tamamlamak için önümüzdeki iki gün boyunca Erbil’i ziyaret etmesi bekleniyor” ifadesini kullandı.

Ziyaretle eş zamanlı olarak Tuzhurmatu’daki yüzlerce göçmen, yaşam koşullarını protesto etti. Irak hükümeti ve IKBY’den evlerine dönmelerini sağlamaları ya da en azından bulundukları yaşam koşullarını düzeltmeleri için çaba gösterilmesini istedi. Göstericilerin yaşanan ekonomik krizle ilgili Masum ile görüşmesinin beklendiği kaydedildi.

Irak’taki göçmenler, Birleşmiş Milletler bürosu, yabancı elçilikler, Bağdat ve Erbil yönetimleri, Selahaddin Valisi ve Tuzhurmatu Belediye Başkanı’na birer mektup gönderdiler. Mektupta, “16 Ekim olaylarından bu yana tüm hükümetlerin sessizliği altında ciddi bir trajedi yaşıyoruz. Hükümet ve uluslararası toplum, uygulanan haksızlıkla ilgili tüm insani yasaların ihlal ediliyor. Hükümet sessiz. Siyasi partilerin uygulamaları adaletsizlik ve saldırganlıktan başka bir şey değil” ifadeleri yer aldı.

Mektubun devamında yaşanan yıkıma dikkat çekildi:

“Herkes, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin şehrimizi kontrol etmesinin ardından evlerimizin yakılıp yıkıldığını biliyor. Kürtlerin omuz omuza savaştığı bir dönemde bölgedeki Kürt nüfusa karşı her türlü baskı ve şiddet uyguladılar. Kürtler, Türkmen ve Arap kardeşleriyle birlikte, terör örgütü DEAŞ karşısında omuz omuza savaşırken, aynı zamanda Türkmenlerin ve Arapların güvenliklerini de korudu. Bugün tüm taraflara barış mesajı göndermeye geldik. Hükümetten, evlerimizde aşağılanmayla değil onurumuzla dönmemiz için yardım istiyoruz.”

Geri dönüş sağlamak için bir takım talepler belirlendi: “Yerinden olmuş kişilerin kendi bölgelerine geri gönderilmesi için hızlı hareket edilmesi, onların durumunun takip edilmesi ve evlerinin uğradıkları zararların tazmini için bir komitenin kurulması, kentin durumunun normalleştirilmesi ve herkesin huzur ve barış içinde bir arada yaşaması için emniyetin tesis edilmesi ve son olarak güvenliği devralmak için şehre tarafsız güçleri gönderilmesi ve gerekirse uluslararası güçlerin gönderilmesi.”