Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Twitter 1.4 milyon kullanıcının Rusya ile bağlantılı hesaplarla etkileşimde olduğunu açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Twitter, bir milyondan fazla kullanıcının, ABD seçimlerinde yönlendirici politika izleyen Rus seçim kampanyasıyla bağlantılı hesaplarla etkileşime girdiklerini belirtti.

İngiliz The Independent gazetesine göre Twitter yaptığı açıklamada, “2016 ABD başkanlık seçimlerindeki Rus müdahalesine ilişkin ABD Kongresi incelemeleri ile işbirliği yapıyoruz. Seçimlerle ilgili faaliyette geriye dönük olarak yapılan araştırmada elde ettiğimiz bilgilerde mümkün olduğunca şeffaf olduk” ifadelerine yer verildi.

1,4 milyon kişiye e-posta

Son araştırmalarda Twitter, Rus bağlantılı hesapları takip eden Retweet, yorum yapan veya paylaşan yaklaşık 1,4 milyon kişiye e-posta gönderdiğini açıkladı.

Twitter 3 bin 800’den fazla hesabın, İnternet Araştırma Kurumu (IRA) ile ilişkili olabileceğini açıkladı. Medyada yer alan haberlere göre bu grup Kremlin ile bağlantılı. ABD istihbarat yetkilileri, bunun kışkırtıcı ya da çirkin bilgileri yaymayı amaçlayan bir Rus girişimi olduğunu düşünüyor.

FBI direktörünün istifasına destek verdiler

Twitter tarafından tespit edilen İnternet Araştırmaları Kurumu (IRA) tarafından yayınlanan bu tweetlerin içeriğinde, kullanıcılar ABD Başkanı Donald Trump’ın görevinden aldığı eski FBI direktörü James Comey’in istifasını desteklemesi için teşvik ediliyor.