Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Twitter, komplo teorileri yayan Alex Jones’un hesabını kapattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Twitter yönetimi, 11 Eylül saldırılarının bir iç komplo, 2012 yılındaki Sandy Hook okulu katliamının ise büyük bir aldatmaca olduğunu iddia eden tweetler atan ABD’li radikal sağcı aktivist Alex Jones’un hesabını kapattığını açıkladı.

Youtube, Facebook ve Apple’ın geçtiğimiz ay Jones’in hesabını kapatmasının ardından Twitter’a da bu yönde baskı yapılıyordu.

Twitter yönetimi de dün paylaştığı tweetlerde, “Bugün, Alex Jones’un resmi hesabını kapatmış, kendisine ait Infowars adlı internet sitesine de Twitter üzerinden erişimi engellemiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz Çarşamba günü, yayın politikamıza aykırı mesajlar ve videolar yayınlaması ve kendisinin geçmişte de benzer paylaşımlarda bulunması nedeniyle bu kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Infowars isimli komplo teorileri üreten internet sitesini yöneten 44 yaşındaki Jones’ın Twitter hesabını yaklaşık 900 bin kişi takip ediyordu.

Yalan haber yaymakla itham edilen ve nefret dili kullandığı için eleştiri oklarının hedefine koyulan Jones, Twitter hesabının kapanması üzerine yaptığı açıklamada kendini savunarak, “Yalan değil gerçekleri söylediğim için hesabım kapatıldı. Bunun sebebi, gazeteci Oliver Dorsey olayıyla ilgili olabilir” dedi.

Jones, yayınladığı 10 dakikalık videoda, BBC muhabiri Dorsey’i de “ABD’nin virüsü” olarak niteleyerek, “ölü inek pisliğine” benzetmişti.

Dorsey ise buna karşılık Jones’un Twitter kurallarını ihlal eden paylaşımlarını ortaya çıkarmıştı.