Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ubde: Suriyeli muhalifler için tek siyasi görüşme platformu Cenevre’dir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) eski başkanı Enes el-Ubde, “Astana toplantıları boyunca Rusya paralel siyasi bir yol açmaya ve belki de Cenevre ile rakip olma çalıştı” açıklamasında bulundu. Ancak bunun SMDK tarafından kabul edilmemesi sebebiyle gerçekleşmediğini belirtti.

Riyad’da Şarku’l-Avsat’a açıklamalarda bulunan Ubde, Cenevre’nin Suriyeli muhalifler için tek siyasi görüşme platformu olduğunu vurguladı. Buna gerekçe olarak da Cenevre’nin yalnızca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını referans almasını gösterdi.

Astana’nın ateşkes gibi güven artırıcı önlemlerin alındığı platform olduğuna dikkat çeken Ubde, oluşumun misyonunu tamamlamaya daha yakın olduğunun altını çizdi. Gerginliği azaltma bölgelerinin beklendiği ölçüde önem kazanamadığını ancak kuşkusuz bazı bölgelerde şiddeti azalttığını söyleyen Ubde, bölgelerin yalnızca bu yönde etkili olan bölgesel kuvvetlerle işbirliği yoluyla işe yaradığını kaydetti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun eski başkanı Ubde, gerginliği azaltma bölgelerinin güneyde Ürdün ve ABD’nin, kuzeyde Türkiye’nin anlayışına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.

Soçi Konferansı ile ilgili ise Rusya’nın başka bir siyasi yol açmaya çalıştığını kaydeden Ubde, Suriyeli muhaliflerin Soçi’nin Cenevre görüşmelerine bir alternatif olup olamayacağını görmek için beklediğini aktardı.

SMDK’nın eski Başkanı, Suudi Arabistan’ın Suriyeli muhaliflere bölgesel ve uluslararası düzeyde seslerine duyurabilmeleri için Riyad 2 Konferansı’na ev sahipliği yaparak büyük bir fırsat verdiğini belirtti.

Muhaliflerin, kendi bakış açılarını paylaşan ülkelerin tutumlarına büyük ölçüde güvendiğini vurgulayan Ubde, genellikle davanın sahipleri ile aynı görüşe sahip olanların tutumlarında kararlılığın bulunduğunu ifade etti. Bölgede ve uluslararası alanda ise konunun bir çıkar meselesi olması sebebiyle tutumların da değişme ihtimali olduğuna dikkat çekti.

Yeni müzakerelerin mevcut durumundan istifade edilmesi gerektiğini de vurgulayan Ubde, müzakereleri Suriyeli muhalifleri uluslararası camiada değerli bir hale getirmek ve mümkün olan en iyi siyasi çözümü elde etmek için kullanmanın önemli olduğunu aktardı.

Suriye krizi üzerinde ABD yönetiminin etkisi hakkında ise “Mevcut ABD yönetimi, Suriye dosyasında olmasa da bazı başlıklarda daha kararlı. Şu an bulunduğu pozisyonda belirgin bir değişiklik görmedik. Fakat belki ilerleyen gün ve haftalarda bu gerçekleşebilir. Suriye davasında bir şekilde ABD’nin işbirliği yapmasını bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili iyimser olmadığını belirten Ubde, ABD’nin Obama yönetimi ve Trump’la karşılaştırıldığında tüm göstergelerin Suriye dosyası ile ilgili ülkenin politikasının değişmeyeceğine işaret ettiğini söyledi. Ubde, “Genel olarak, Amerikalıların kendi kırmızı çizgileri arasında Ruslara, Suriye içinde belirleyiciler bir rol üstlenmeleri için fırsat vermek istedikleri açıktı” ifadelerini kullandı.