Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Üçlü koalisyon, Suriye’de hangi bölgeleri vurdu? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, İngiltere ve Fransa’dan oluşan üçlü Koalisyon, geçen hafta Doğu Guta’nın Duma kentinde sivillere yönelik düzenlenen kimyasal saldırıya tepki olarak bugün sabah erken saatlerde Suriye rejimini hedef alan hava saldırıları düzenledi.

Şam’dan patlama sesleri geldiği belirtilirken gerçekleştirilen çok sayıda saldırı sonucu başkentin doğu bölgesinden dumanlar yükseldiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Müdürü Rami Abdurrahman yaptığı açıklamada “Batı Koalisyonu’n saldırıları Şam ve çevresindeki Bilimsel Araştırma Merkezi, askeri üsler, karargâhlar ve 4. Tümen’i hedef aldı” ifadelerini kullandı.

Suriye rejimine bağlı televizyon kanalları, saldırılarda Şam’ın kuzeydoğusundaki Berze’deki bilimsel araştırma merkezinin hedef alındığını duyurmakla yetindi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, saldırıların geçen hafta düzenlenen kimyasal saldırıyı gerçekleştiren Suriye askeri üslerini hedef aldığını belirterek “Saldırıları gerçekleştirirken sivil ve yabancıları etkilemesini engellemek için çok çaba sarf ettik” dedi.

Jim Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı ile birlikte bu sabah yaptığı basın toplantısında, operasyonların devamının Esed rejiminin kimyasal silah kullanmaya devam edip etmemesi ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada gerçekleştirilen saldırıların Suriye’nin çeşitli bölgelerini hedef aldığı belirtildi. Pentagon şu ifadeleri kullandı:

“Humus’un batısında sarin gazı silahı üretilen bir tesisi hedef aldık. Hava kuvvetlerinin savunmaya verdiği karşılık konusunda bilgi sahibi değiliz. Şam’da kimyasal ve biyolojik silahlarla ilgili bir bilimsel araştırma merkezine saldırı gerçekleştirdik. Belirlenen tüm hedefleri yok ettik ve saldırılar sona erdi.”

Pentagon ayrıca geçen yıl düzenledikleri saldırının iki katı silah kullandıklarını bildirdi.

Mattis, basın toplantısında “Hedefleri seçerken dikkatli davrandık. Özellikle Esed’in kimyasal programıyla ilgili olanları seçtik. Yalnızca kimyasal silah üretim merkezlerini hedefledik” diye konuştu.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Suriye’deki operasyona 4 Tornado uçağımız katıldı. Humus’taki sivillerden 24 kilometre uzaklıktaki askeri tesisler Storm Shadow (Fırtına Gölge) füzeleri ile hedef alındı” ifadelerine yer verildi.
Paris’ten yapılan açıklamada da saldırıların Suriye’deki iki ana kimyasal silah araştırma ve üretim merkezini hedef aldığı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Batı saldırılarının Suriye’deki Rus hava ve deniz üslerine yakın yerleri hedef almadığını doğruladı.

Raporlar, Mezze Askeri Havaalanı, Barzah’taki Jumeriah Araştırma Merkezi ve Masyaf’taki bir araştırma merkezinin hedef alındığını ortaya koydu.

ABD’li yetkililer, saldırıların çeşitli bölgeleri hedef aldığını ve farkı türde bombalar kullanıldığını duyurdu. Saldırıların hedefinde kimyasal üretim merkezleri olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump bu sabah, İngiltere ve Fransa ile koordineli olarak Suriye’de kimyasal silah programına bağlı hedeflere yönelik saldırı emri verdiğini açıkladı. Ardından eş zamanlı gerçekleştirilen saldırıların yaklaşık 50 dakika sürdüğünü kaydetti.

Trump, operasyonun ‘gerektiği kadar süreceğini’ belirterek Suriye rejiminin Duma’da bir hafta önce gerçekleştirdiği ‘acımasız’ kimyasal saldırıları kınadı.