Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UCM’ye Duterte hakkında şikayette bulunan avukata ölüm tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin uyuşturucuyla savaş adı altında suç işlediği ithamlarına yönelik başlatılan ön soruşturmanın ardındaki isimlerden Filipinli avukat Jude Sabio, “hayatı için korktuğunu” söyledi.

AFP’nin aktardığına göre 51 yaşındaki avukat, “Sürekli korku halindeyim ve hayatım için endişeleniyorum. Kurşunların kurbanı olabilirim” diye konuştu.

Şu anda saklandığını belirten Jude Sabio, Nisan 2017’de UCM’ye Lahey’de sunduğu raporda, polisin uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında sekiz bin kişiyi öldürdüğünü söylemesinden bu yana ölüm tehditleri aldığını söyledi. Avukatın sunduğu raporla beraber Uluslararası Mahkeme, Duterte’ye “insanlığa karşı suç işlemek” suçlaması öncesinde bir “ön soruşturma” başlattı.

Duterte ise ülkesinin yasalarının, yargısız idamı açıkça yasaklamadığını belirtti. “Yargısız infaz hakkında herhangi bir metin bulunmuyor. Ve bu konu, hiçbir hukukta tanımlanmamış olmasına rağmen beni suç işlemekle nasıl itham ediyorsunuz?” dedi. Duterte açıklamasında “Bu davalarda Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yargı yetkisine tabi olmadığını” söyledi. Mahkemenin suçlamayı geri çekmesi için yaptığı öfkeli konuşmasında tehditte bulundu.

Duterte’nin tutuklanmasını talep eden Sabio, “Cinayetlerin durdurulmasının tek yolu tutuklama emri çıkartılarak Devlet Başkanı’nı Lahey’e götürmek” ifadesini kullandı.

Duterte, on binlerce suçluyu öldürme ve uyuşturucu kaçakçılığına son verme vaadiyle Fiilipinler’deki 2016 seçimlerinde açık ara seçim zaferi kazanmıştı. Filipinler lideri, yaptığı hararetli açıklamalarla ölüm operasyonlarını teşvik etmek ve bunu yürüten polis memurlarını affedeceğine dair söz vermekle suçlanıyor.

Polis, uyuşturucu kaçakçılığına karıştığından şüphelenilen 4 bin kişiyi öldürdüğü yönünde açıklamalarda bulunurken insan hakları kuruluşları ve gözlemcilere göre bu sayı 12 bine ulaşmış durumda.

Avukat Sabio, Ekim 2016’da Davao’daki “ölüm mangalarıyla” beraber cinayet suçu işlediğini itiraf eden Edgar Matobao’nun savunmasını devralmayı kabul ettiğini ve Matobao’nun Senato’ya yaptığı açıklamada silahlı grubun Duterte’nin belediye başkanlığı yaptı ülkenin güneyindeki Davao kentinde en az bin kişinin ölümünün ardında olduğunu söylediğine dikkat çekti.

Jude Sabio, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği dosyada Duterte’nin uyuşturucu savaşının “savunmasız sivilleri ve ülkenin ihmal edilmiş yerlerinde yaşayan çoğunluğu fakir olan insanları hedef aldığını” belirtti.

Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Harry Roque ise söz konusu suçlamaların tarihlerinin çoğunlukla Filipinler’in UCM anlaşmasını imzalayarak taraf olduğu 2011 yılından öncesine dayandığını, dolayısıyla geçerliliğinin olmadığını öne sürdü. Sözcü, soruşturmanın devam etmesinin Filipinler’in egemenliğine zarar vereceğini belirterek ülkenin yargı sisteminin işlediğini vurguladı.

Roque açıklamasında “Bu soruşturma kararını elbette mahkemenin zamanının ve kaynaklarının boşa harcanması olarak görüyoruz” diyerek devlete ve vatandaşlara yönelik tehditler karşısında Duterte’nin “yasal güç kullanmaya” devam edeceğini kaydetti.