Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ukrayna Gizli Servisi’nin oyunu muhalif Rus gazetecinin hayatını kurtardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ukrayna istihbaratının Hollywood filmlerini aratmayan planı, Kremlin karşıtı muhalif gazeteci Arkadiy Babçenko’nun Ukrayna topraklarında öldürülmesini engelledi.

Önceki akşam Ukrayna’da öldürüldüğü açıklanan Rus muhalif gazeteci Arkadiy Babçenko, Kiev’de Ukrayna Güvenlik Servisi’nde (SBU) düzenlenen basın toplantısında sürpriz bir şekilde kameraların karşına çıktı. Basın toplantısında yapılan açıklamada Babçenko’ya iki aydır gerçekleştirilmesi planlanan suikastın ‘özel bir operasyonla’ engellendiği duyuruldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, muhalif gazetecinin ölmemiş olmasına ilişkin olarak “Harika bir haber” ifadesini kullandı. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Zaharova, bir süre sonra Twitter’dan yayınladığı mesajda, öldürülme planının, ‘propaganda’ amaçlı olduğunu belirterek kınadı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de benzer bir açıklama ile bu oyunu kınadı. RSF açıklamasında Babçenko’nun öldürüldüğüne ilişkin düzenlenen oyun ‘acınası’ olarak nitelendirildi.
Paris merkezli RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire tarafından yapılan açıklamada, “Babçenko’nun hayatta olduğu öğrenmek içimizi rahatlattı. Ancak ne olursa olsun Ukrayna polisinin yaparak gerçeği manipüle etmesi acınası bir durum” diye konuştu.

Meslektaşlarının önüne çıktığında alkışlanan Babçenko basın toplantısında, “Hayatımı kurtardığı için Ukrayna Güvenlik Servisi’ne çok teşekkür ederim. İki gündür ona yaşattığım cehennem yüzünden eşimden özür dilemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Babçenko, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmada Rusya’nın rolünü kınadığı gerekçesiyle tehdit edildiğini de sözlerine ekledi.
Ukrayna güvenlik güçleri suikastın ‘beynini’ yakaladıklarını doğruladı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Vasiliy Gritsak, gazetecilere verdiği demeçte olayın failinin yaklaşık üç saat önce Kiev’de gözaltına alındığını belirterek,“Olayı gerçekleştiren kişi profesyonel bir katildi. Ancak bunu kendisi planlamış olamazdı. Edindiğimiz bilgilere göre, Rus gazeteci Arkadiy Babçenko’nun öldürülmesi talimatı Rus istihbarat servisi tarafından verildi” ifadelerini kullandı.

Gritsak, suikast emrini veren ‘Rus istihbarat servisinin’ olayın failine cinayet 40 bin dolar ödediğini de sözlerine ekledi.
Ukrayna polisi salı günü 41 yaşındaki Arkadiy Babçenko’nun Kiev’deki evine girerken sırtından vurularak öldürüldüğünü duyurmuştu.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman da “Rus totaliter makinesi Babçenko’nun dürüstlüğünü affetmedi” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya tarafı ise iddiayı hızlıca reddetti.

Lavrov’dan açıklama

Resmi Rus Haber Ajansı’nın (TASS) aktardığı bilgilere göre, konuyla ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da gazetecilere verdiği demeçte, bu tür suçlarda derhal Rusya’nın suçlanmasının yaygın bir uygulama haline geldiğini belirtti.

Bu iddiaların bir modaya dönüştüğünü belirten Rus Dışişleri Bakanı, “Gördüğünüz gibi birçok kişi bu modayı benimseniyor. Batılı vasileri için Rusofobik görüşleri ön plana çıkarmak ve Rusya’yı her türlü zor duruma sokmak için gerekli olan Ukrayna, Batılı vasileri tarafından hiçbir şekilde cezalandırılmamanın keyfini çıkarıyor” şeklinde konuştu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksander Bortnikov, suçlamaları ‘provokatif’ ve ‘asılsız’ olarak nitelendirdi. Kremlin ise iddia edilen suçu şiddetle kınayarak, hızlı bir şekilde soruşturma açılmasını umduğunu belirtti.

Babçenko’nun 20 Temmuz 2016’da Kiev’de arabasına yerleştirilen bir bomba ile suikasta uğrayan Belaruslu meslektaşı Pavel Sheremet’in davasındaki sır perdesi ise halen aralanmadı.

Babçenko Kremlin’e yönelik şiddetli eleştirilerde bulunan muhalif bir gazeteci olmadan önce Çeçenistan’a karşı savaşan Rus ordusunda bir askerdi. Babçenko, Kafkasya’daki Çeçenistan’da yaşanan olayları, kaleme aldığı ‘Savaşın Rengi’ adlı kitabında anlattı. Moskova’dan ayrılmadan önce Novaya Gazeta adlı gazete ve Moskova’nın Yankısı radyosunda çalıştı.

Rus muhalif gazeteci, Ukrayna ordusu ve Rus yanlısı ayrılıkçılar arasında dört yıl boyunca devam ve 10 binden fazla insanın ölmesine neden olan çatışmalara dair Ukrayna’nın doğusunda araştırmalar yaptı. Babçenko, Moskova’nın isyancıları askeri olarak desteklediği iddialarını reddetmesine rağmen, Kiev ve Batı’nın bu konudaki görüşlerini destekliyor.
Rus gazeteci, Şubat 2017’de kendine yönelik ‘taciz’ kampanyasını kınayarak Rusya’yı terk etti. Bir süre Çeçenistan’da ve daha sonra bir yıl kadar bir televizyon programı da yaptığı İsrail’de yaşadı.