Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ülke tarihinin en kanlı saldırısında ölenlerin cenazesine binlerce Somalili katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ülke tarihinin en büyük saldırısında hayatının kaybedenlerin cenaze törenine binlerce Somalili katıldı. Başkent Mogadişu’da bomba yüklü kamyon ile gerçekleştirilen saldırıda ölen 300’den fazla kurban için kılınan cenaze namazında binlerce Somalili hazır bulundu.

Bomba yüklü kamyon ile geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen saldırıda çok katlı binaların bulunduğu caddede infilak eden kamyon adeta ateş topuna döndü. Yetkililerden yapılan açıklamada, ölenlerin yarısına yakının kimlik tespitinin imkansız hale gelmiş derecede yandıkları belirtildi.

Kurbanlar toplu olarak gömüldü

Hükümetten yapılan açıklamada, saldırının kurbanlarının toplu olarak gömülmesi talimatı verildi.
Dini lider Abdul Hay, çok sayıda cenazenin uygun bir şekilde defnedilmesinin mümkün olmaması sebebiyle saldırıdan altı gün sonra sembolik bir cenaze töreni kılınmasının uygun olabileceğini söyledi.

Abdul Hay yaptığı açıklamada, “Cenazeler burada olmadığı için, cenaze namazını patlamanın yaşandığı bölgede kılmaya karar verdik” dedi.
Bomba yüklü kamyonla gerçekleştirilen saldırı, eş-Şebab terör örgütünün, ülkede 2007 yılında başlattığı isyan hareketinden bu yana yaşanan en kanlı saldırı oldu.
Örgüt saldırıyı üstlenmedi. Ancak yetkililer saldırının tarzı itibariyle el-Kaide bağlantılı bu örgütün saldırıyı yapmış olabileceğini düşünüyorlar.

Patlamanın yaşandığı Mogadişu’da insanlar hala tedirgin. Sebze yüklü bir kamyonun polis tarafından bomba şüphesi ile durdurulması, o esnada yolda bulunan çok sayıda insanın panikle kaçmalarına sebep oldu.

Gerginliğin yaşandığı bölgede dükkanı olan Abdullah Ömer isimli vatandaş, “Dükkanı kapattım ve kaçtım. Çok korktum” diyerek yaşadığı şoku dile getirdi.