Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ülkelerine geri dönen ‘yabancı DEAŞ’ üyelerinin terörüne karşı uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın resmi fetva kurumu Daru’l İfta, birçok ülkedeki istihbarat teşkilatlarının DEAŞ’ın Avrupa başkentlerine karşı terör operasyonlarını yürütmek için belirlediği haritayı ele geçirmelerinin ardından, DEAŞ örgütü saflarında bulunup savaştan dönen yabancı militanların, terör operasyonları düzenlemelerine karşın uyarıda bulundu.

DEAŞ saflarından Almanya’ya dönen yabancı militanların yüzde 48’i radikal gruplarına bağlı kalmaya devam ederken, yüzde 8’i de güçlerini toparlamak veya yeni donanım elde etmek amacıyla ülkeye dönmüş durumda.

Örgütsel çatışma yaşıyorlar

Öte yandan Daru’l İfta, “Cihadçı Selefi gruplar” hakkında yayınladığı raporunda, el-Kaide ve ondan ayrılan DEAŞ örgütünün başında geldiği, cihada çağıran aşırılık yanlısı örgütlerin temelinde ideolojik ve örgütsel çatışmaların bulunduğunu söyledi.

Kendilerine zıt düşen herkesi tekfir ediyorlar

Raporda, radikalizm yanlısı örgütler arasındaki en tartışmalı konuların Müslümanları tekfir etme konusu olduğu ve her grubun, “ya bizimle ya da bize karşı” ilkesine göre kendisine inanç konusunda zıt düşen herkesi tekfir ettiği ifade edildi.

Cihadçı Selefi grupların, “Hilafet” konusunda da derin bir biçimde ayrılığa düştüğünü belirten rapor, “DEAŞ örgütünün, dünyanın dört bir yanından giderek daha çok kişiyi cezbetmeyi başardığını ve ün kazandığını” söyledi. Buna karşın El-Kaide’nin ise Hilafet konusunun arkasındaki amaçlarının çoğunu ve önemini birçok vesileyle Müslümanlara ulaştırmayı başararak, uzun vadeli hedefinin ‘iddiasına göre’ Hilafet’i kurmak olduğunu vurguladığı belirtildi.

Dinin arkasına saklanıyorlar

Diğer taraftan İslami hareketler konusunda uzman olan Halid el-Zaferani, “el-Kaide, DEAŞ ve İhvan gibi gruplar arasındaki esas mantık bir tane, o da hilafeti ikame etmek iddiasıyla dinin arkasına saklanmak” dedi.
Zaferani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “şiddet gruplarının arasındaki tek fark şiddete verdikleri öncelik çünkü, DEAŞ ve el-Kaide, medyaya açıkça göstererek şiddet eylemlerini gerçekleştiriyor. Ancak İhvan, şiddet konusundaki sorumluluklarını gizliyor” sözlerini ifade etti.