Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Af Örgütü: Boko Haram 5 ayda yüzlerce sivili öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Af Örgütü, Nijerya’nın kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütü Boko Haram’ın nisan ayından bu yana düzenlediği saldırıların, yüzlerce sivilin hayatına mal olduğunu açıkladı.

Yazılı bildiride, “Kamerun ve Nijerya’da Boko Haram  gerçekleştirilen terör ve intihar saldırılarının artması sonucu, son beş ayda en az 381 sivil hayatını kaybetti” denildi.

Bildiride, özellikle mayıs ve ağustos ayları arasında sivil ölümlerin, önceki dört aya göre 7 kat arttığı belirtildi. Açıklamada, sadece Ağustos ayı içerisinde 100 sivilin öldürüldüğü aktarıldı.

Açıklamada sivil kayıplarda meydana gelen hızlı artışın, Kuzey Kamerun’a ek olarak; Kuzeydoğu Nijerya’da kadınların ve kızların katıldığı intihar saldırılarının artması gösterildi.

Nijerya ordusu defalarca Boko Haram’ın “yenilgiye uğratıldığını” söyledi ancak son aylarda örgüt, şehirlere ve petrol sondaj ekiplerine yönelik, bir dizi intihar saldırısı düzenledi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, militanların Nijerya-Kamerun sınırındaki bir mülteci kampına yaptıkları saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. Boko Haram militanları, Nijerya ve Kamerun sınırındaki Banki’de, 45 bin kişilik mülteci kampına girdiler ve 11 mülteciyi bıçaklayarak öldürdüler.

Öte yandan Batı ve Orta Afrika’daki örgütün direktörü Aloni Tinni, “Boko Haram, mümkün olduğunca çok insanı öldürmek amacıyla, bir kez daha büyük çaplı savaş suçları işlemektedir” dedi.

Nijerya, Kamerun, Çad ve Nijer bölgelerini kapsayan Çad Gölü çevresinde “Boko Haram” ın saldırıları sonucunda 2.3 milyon kişinin yerinden edildiği ve insani yardıma ciddi şekilde ihtiyaç duyulduğuna işaret ediliyor.

Norveç Mülteci Konseyi Çad Gölü bölgesinde, geçen yılki oranı ikiye katlayarak 5 yaş altı yaklaşık 800 bin çocuğun beslenme bozukluğuna maruz kaldığına dikkat çekildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü, beş yıl boyunca Nijerya’ya 200 milyon pound (220 milyon avro) para verdiklerini açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, aşırılık yanlısı grupla mücadele etmek için çalışan insanlarla bir araya geldiği Maiduguri’yi (Nijerya’nın Borno eyaletinin başkenti) ziyaret etti.
Nijerya Hükümeti, terör hareketiyle yıllardır mücadele ediyor. 2009’dan bu yana en az 20.000 kişi şiddet olaylarında öldü.