Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Af Örgütü: Boko Haram’ın elinden kurtulan kadınlara tecavüze ediliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Af Örgütü bugün, Boko Haram tarafından kaçırılmalarının ardından örgütün elinden kurtulmayı başaran binlerce kadının ve kızın, Nijerya’daki güvenlik güçleri tarafından tecavüze maruz kaldığını açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü yeni raporunda, Boko Haram ile savaşa yardım etmek için askerlerden oluşturulan Ortak Sivil Görev Gücü üyelerinin kadınları tecavüz ettikleri kamplarda tuttuklarını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Nijerya Direktörü Osai Ojigho, “Kadınlar ve genç kızlar, yetkililerden koruma almak yerine tecavüze ve açlıktan ölüme boyun eğmek zorunda kaldılar” açıklamasında bulundu. Ojigho, “Bu durumun itirazsız gerçekleşmesine izin veren failler ve üstleri uluslararası hukuka göre suç işlemişlerdir. Yaptıklarının hesabını vermeliler” ifadesini kullandı.

Nijerya’nın kuzeyindeki Borno Eyaleti’ndeki 7 kampa gerçekleştirilen ziyaret ve 300 röportajın ardından hazırlanan rapora göre 2015 yılından bu yana Nijerya’nın kuzeydoğusundaki kamplarda tecavüzlerin yanı sıra binlerce insan açlıktan ölmeye devam ediyor.

“Bunlara sahip olmak istiyorsan karı-koca olmalıyız”

20 yaşındaki genç bir kız, araştırmacılara verdiği röportajda, “Ortak Sivil Görev Gücü’nden bir adam bana yemek verdi. Ardından çadırın kapısını kapatıp bana tecavüz etti. Bana ‘Sana bunları verdim. Şayet bunlara sahip olmak istiyorsan karı-koca olmalıyız’ dedi” diye konuştu. Kadınların cinsel sömürü için kullanılmasının bir düzene dayandığını söyleyen genç kız, askerlerin kamplara bunun için geldiklerini bildirdi.

Nijerya hükümeti: Rapor güvenilirlikten uzak

Nijerya hükümeti ise geçen perşembe günü söz konusu rapora yanıt olarak yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün raporu, doğası gereği güvenilir olmaktan uzak. Ayrıca herhangi bir delilden de yoksundur” ifadelerine yer verdi. Nijerya hükümeti sözcüsü Garba Shehu, “İki yıl önce, Nijerya ordusu ‘kendi içinde reform’ için mekanizmalar kurdu. Suçlamaları araştırmak üzere üst düzey bir komite oluşturdu” dedi.

Shehu’nun ifadelerine göre ihlal durumları ortaya çıktığında bunun görevden uzaklaştırma, ilişik kesilmesi, yargılanma ve sivil mahkemelerde suçlamayla yüz yüze kalma gibi sonuçları oluyor.

“Doğru bilgiler için güvenlik kurumlarıyla daha yakın çalışılmalı”

Ordudan yapılan açıklamada ise rapor yanlış ve yalan olarak nitelendirildi. Ordu Sözcüsü John Agim yaptığı açıklamada, “İnsan hakları örgütleri, doğru bilgilere ulaşmak için güvenlik kurumlarıyla daha yakın çalışmalıdır” dedi.

Boko Haram, 2009’dan bu yana Nijerya’nın kuzeydoğusunda yaşayanlara yönelik tehdit oluşturuyor. Aynı zamanda komşu ülkeler Çad, Nijer ve Kamerun’da da düşmanca eylemler gerçekleştiriyor. Şu ana kadar bölgedeki militanlar tarafından on binlerce insan öldürüldü, yaklaşık 2,5 milyon insan da evlerini terk ermek zorunda kaldı. Örgüt, şeriatın katı bir şeklini dayatmayı amaçlıyor.