Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Af Örgütü: Cezayir göçmenlere karşı ırkçılık yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Af Örgütü, Cezayir yönetimini 2017’de 6 bin 500 Afrikalı göçmeni zorla sınır dışı ettiği için “ırkçı profil oluşturmaya dayalı keyfi tutuklamayla” itham etti.

Örgüt, yayınladığı yıllık raporda, “Ağustos ve Aralık ayları arasında, Mali, Nijer gibi farklı Afrika ülkelerinden gelen 6 bin 500 göçmen keyfi olarak tutuklandı ve zorla sınır dışı edildi” ifadelerine yer verdi.

Örgüt, Cezayir-Fas sınırında bulunan Suriyeli mültecilerin durumunu gerekçe göstererek, Cezayir yönetimini “mülteci ve göçmenleri ağırlamayan bir ülke” olarak nitelendirdi.

Uluslararası Af Örgütü Kuzey Afrika Araştırma Direktörü Heba Morayef “Yüzlerce insanın cildinin rengine dayanılarak zorla sınırdışı edilmesi için haklı gerekçe olamaz” dedi.

Morayef, “Bu ve keyfi tutuklamaların ürpertici boyutu ve son haftalardaki çoğalan sınırdışı kararları Cezayir makamlarının Sahra altı Afrika’daki göçmenlere karşı derin ayrımcı tavrını ortaya koyuyor. Bu yasadışı tutuklanmaları ve tehcirleri acilen durdurmaları gerek. ” ifadelerini kullandı.

Örgüt, Cezayir yönetiminin söz konusu kararlarının imzaladığı uluslararası sözleşmelerin ve temel insan hakları ilkelerinin açıkça ihlali olduğunu vurguluyor.