Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Af Örgütü: Tuzhurmatu’da insan hakları ihlali yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Af Örgütü, Irak güçlerini, Kerkük’ün yakınlarındaki Tuzhurmatu ilçesinde bulunan Kürt sivillere ve köylerine saldırıda bulunmakla suçladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından 16 Ekim’de yapılan bir açıklamada, rastgele gerçekleştirilen saldırılarda en az 11 sivilin öldüğü, yüzlerce ev ve dükkanın yakılıp yağmalandığı bildirildi. Açıklamada, saldırıların Kürtlerin çoğunlukta olduğu mahallelerde yapıldığı vurgulandı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre, bölgedeki Ortadoğu Araştırmaları Direktörü Lin Malouf, “Tuzhurmatu’da birçok erkek, kadın ve çocuğun hayatı birkaç saatte yerle bir oldu. Binlerce insan evlerini, dükkanlarını ve sahip oldukları her şeyi kaybetti. Şu anda onlar çevredeki kamplara dağıldılar. Bir gün evlerine geri dönüp dönemeyeceklerini bilmiyorlar” dedi.

35 bin sivil şehri terk etti

Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin aktardığı bilgilere göre, 16 Ekim’den bu yana 35 bin sivil şehri terk etti. 100 bin Kürt, Arap ve Türkmen’in yaşadığı Tuzhurmatu, ekim ayının ortalarına kadar Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi’nin kontrolü altındaydı.

Türkmenler ve Kürtler arasında uzun süredir gergin bir ortam var. Tuzhurmatu, 2003’ten bu yana kanlı şiddet olaylarına sahne oluyor.

Malouf, Irak güçlerinin, sivillere yönelik yapılacak hiçbir saldırıya izin vermeyeceğini, bu olayın faillerinin yakalanacağını duyurduğunu belirtti. Öte yandan, Irak güçleri, bu ihlallerin tarafsız bir şekilde soruşturulacağını, mağdurların zararlarının telafi edilip sorumluların hesap vereceğini açıkladı.