Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Af Örgütü’de Cuba hükümetine adaleti sağla çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’e, geçtiğimiz perşembe günü Cuba’daki mahkemede cinayet ve tecavüzle suçlanan 10 asker hakkında hüküm verilmesinin ardından suçlarda adaleti sağlamak için kararlı adımlar atmasını talep etti.

Uluslararası Af Örgütü Doğu Afrika, Afrika Boynuzu ve Büyük Göller Bölgesi Direktörü Seif Maganga Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Güney Sudan hükümetinin, kurulmakta geç kalınan karma mahkemelerde adaletin sağlanmasını talep ettiğini belirtti. Maganga, uluslararası hukuka aykırı suçlar işleyen ve insan hakları ihlal eden hükümet güçleri ve silahlı muhalefete yönelik dokunulmazlığı sona erdirmek atılan ilk adım olduğunu belirtti.

“Suç işleyenlere yönelik çabaları destekliyoruz”

Öte yandan Güney Sudan’daki ABD Büyükelçiliği, Sudan Halk Kurtuluş Ordusu’ndaki askerlere karşı alınan kararı ‘adalete doğru atılan bir adım’ olarak tanımladı. Büyükelçilik yaptığı yazılı açıklamada, “Özellikle çatışmalarda hayatlarını cesurca ortaya koyanları tebrik ediyoruz. Güney Sudan hükümetini ordu tarafından uluslararası yardım çalışanlara ve gazetecilere karşı şiddet uygulayan tüm kişileri sorumlu tutması için çağrıda bulunuyoruz” diyerek, ihlallerden sorumlu olanlara karşı önlem alınmasına yönelik umutlarını dile getirdi.

ABD Büyükelçiliği, ülkedeki uluslararası insan haklarına yönelik devam eden ihlal olaylarıyla ilgili raporlar karşısındaki endişesini dile getirerek, Cuba hükümetine karma mahkemelerle ilgili Afrika Birliği ile mutabakat anlaşması imzalaması için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulundu. Elçilik, “Verilen karar adaletin sağlanabileceğine dair bir işaret olsa da ABD, şiddet gruplarının adalet önüne çıkmasını istiyor” ifadelerini kullanarak, insan haklarına karşı suç işleyen ve barışa karşı çalışan grupların adalet önüne çıkmasına yönelik çabalarını şiddetle desteklediğini vurguladı.

BMGK’da Güney Sudan görüşülecek

Konuyla ilgili kaynaklar, ABD’nin Kefaya projesinin kurucu müdürü John Brander Gast’in pazartesi günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de bulunacağı BM Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumuna katılarak, Sudan’daki iç savaş, yolsuzluk, çatışma ve zulüm hakkında konuşma yapacağını söyledi.

Kefaya araştırma grubundaki medya danışmanı, ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley’in talep ettiği oturumun yolsuzluğun, genişleyen çatışma ve istikrarsızlık çemberine, yolsuzluğun oynadığı temel role ve barışı baltalama sürecine ışık tutacağını söyledi.

Kefaya, Güney Sudan ekonomisi, barış süreci, yönetimi ve şeffaflığı hedef alan durumlarla mücadele hakkında sürekli olarak rapor veriyor ve ordudaki yolsuzlukla mücadele, kara para aklama ve barışın yeniden tesis etmenin ayrıntıları hakkında bilgi sunuyor.

Bir yılda bin 200 çocuk silah altına alındı

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba, Güney Sudan’da savaşı sonlandırmaya yönelik adımlar atılmasına rağmen çocukların halen silahlı gruplara katılmak zorunda bırakıldıklarını söyledi. Gamba, “Hiçbir ilerleme görmüyoruz. Geçen sene belirlenemeyen gruplar tarafından silah altına alınan yaklaşık bin 200 çocuk var. Bu tür eylemler, bazı çocukların serbest bırakılmasına rağmen halen devam ediyor” diye konuştu.