Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Ceza Mahkemesi Duterte’yi insanlığa karşı suç işlemekle yargılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipin Başkanı Rodrigo Duterte’nin sözcüsü, Uluslararası Ceza Mahkemesinin, (UCM) başkan Duterte hakkında kanlı uyuşturucu savaşı ile insanlığa karşı suç işleme iddiaları nedeniyle soruşturma başlattığını belirtti.

Filipinli bir avukat 10 ay öce Lahey’de bulunan mahkemeye bir dosya verdi. Dosya Duterte’yi uyuşturucu ile mücadele savaşında 8 bin kişiyi öldürmekle suçluyordu. Sözcü Harry Racky’nin bildirdiğine göre, mahkeme savcısı geçtiğimiz günlerde Filipin Büyükelçiliğini bu dosya hakkında ilk soruşturmanın başladığını aktardı.

“Kararı zaman kaybı olarak görüyoruz”

Harry Racky bilgilendirme konuşmasında “Elbette ki bu kararı zaman ve kaynak kaybı olarak görüyoruz. Başkan Duterte, devlete ve vatandaşlara yönelik tehditler karşısında sadece yasal bir güç kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucuyla mücadele sözü başkanlığı getirdi

72 yaşındaki Duterte, 2016 yılında uyuşturucu kaçakçılığını bastırmak için 100 bin kaçakçı ve bağımlı ile savaşma sözüyle başkan seçildi. Bu uyuşturucuya karşı verilen savaşta binlerce kişi öldürüldü. Bu sebeple Başkent Manila, uluslararası eleştirilere maruz kaldı.

Hükümet soruşturma başlattı

Filipin polisi, Duterte’nin başkanlığa gelmesinden bu yana uyuşturucu kaçakçısı ve tüketicisi olan 4 bin kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Ayrıca hükümet uyuşturucu olayı kapsamında kim tarafından öldürüldükleri belli olmayan 2 bin kişinin ölümü hakkında soruşturma başlattı.

Polis, meşru müdafaa çerçevesinde hareket edildiğini ifade ederken, İnsan Hakları Savunucuları, rakamların resmi rakamlardan iki kat fazla olduğunu kanaatinde.

AFP tarafından aktarılanlara göre, dosyayı Ağır Ceza Mahkemesine sunan avukat Jude Sabio, mahkemenin kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Haberde avukatın, başkanın tutuklanması dileğini ifade eden “Bu önemli bir adım ve sonunda Duterte tarafından yaratılan ölüm taburları soruşturma altına alınmış olacak” ifadelerine yer verildi.
Ancak Harry Racky, Filipin misyonunun Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararını reddedeceği onun son karar mercii olduğunu ondan önce Filipin mahkemelerinin gayet iyi çalıştığını söyledi.

“Kaybedecekler”

Bu bağlamda, eski bir hukuk profesörü açıklamasında“ Kimse zafer ilan etmesin çünkü daha mahkemenin ilk aşamasındayız. Başkanı küçük düşürmeye çalıştıkları belli. Ancak başkan bir avukat ve bu mekanizmanın nasıl işlediğini bilir. Kaybedecekler” sözlerini kullandı.