Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Af Örgütü: Katar’da 10 aydır maaşsız çalışan onlarca yabancı işçi var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), 2022 yılında Doha’da düzenlenecek olan Dünya Kupası dolayısıyla inşa edilen tesislerde çalışan olarca yabancı işçinin aylardır maaş alamadıklarını belirtti.

Örgüt, Katar hakkında yayınlandığı yeni raporunda, Nepal, Hindistan ve Filipinler’den gelen işçiler, Katar’da faaliyet gösteren Mercury Mena Mühendislik Şirketi’nin sorumluluğundadır ve her biri 1.700 avro gecikmeli olarak maaş ücret almaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu işçilerin bazıları için, bu miktar 10 aylık bir maaş demek.

İnsan hakları örgütü, raporunu, şirketin 78 çalışanının ifadelerine dayanarak hazırlandığını, haklarını almayan işçi sayısının çok daha büyük olduğuna yüzlerce olabileceğine inandığını belirtti.

Ancak Katar İşçi Bakanlığı, Mercury Mena’nın artık ülkede faaliyet göstermediğini açıklayarak kendini savundu. Katar’dan yapılan açıklamada Soruşturma sonucu şüphelilerin mahkemeye çıkarılması ihtimali de olduğu belirtildi.

Amnesty, mühendislik şirketinin Şubat 2016’da maaş ödemeyi durdurduğunu, 1 yıldan fazladır durum bu şekilde devam ettiğini vurguladı.

Örgüt, “şirketlerin işçilerinin başka bir şirkette çalışmasını veya ülkeyi terk etmesini engellemesine izin veren Katar’daki “kefalet” sisteminin, birçok şirketin işçileri sömürmesine izin verdiğini” belirtti.

Bu işçilerin bir kısmının Katar’dan kendi masraflarıyla ayrılmalarına izin verildiğini, maaş almayanlardan bazılarının çocuklarını okuldan çıkarmak zorunda kaldıklarını, diğerlerinin de borçlanmaya zorlandığını ifade edildi.

Katar yetkilileri ise “kefalet” sistemi ile ilgili olarak göçmenlerin çalışma koşullarını iyileştirmek için çok çaba sarf ettiklerini iddia ediyor.

Eylül ayı başlarında Katar, ülkeyi terk etmek isteyen yabancı işçilerin çıkış vizelerini iptal edeceğini açıkladı. Ancak bu kararın ne zaman yürülüğe gireceği hakkında herhangi bir tarih açıklamadı.