Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Koalisyon Deyr-i Zor’daki sivil kayıplarından rejimi sorumlu tutuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon, Suriye’nin Deyr-i zor vilayetine bağlı Hecin ilçesinde düzenlediği hava saldırılarında sivil kayıplar olduğu iddialarını reddetti. Ayrıca rejim kuvvetlerine göndermede bulunularak, bölgede başka güçlerin de hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

43 sivil hayatını kaybetmişti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamada, koalisyona ait savaş uçaklarının, Deyr-i Zor’da bulunan Hecin beldesi yakınlarındaki Ebu Hasan köyüne şafak vakti düzenlediği hava saldırılarında, 36’sı DEAŞ unsuru ailesi olmak üzere, 43 sivilin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

ABD’nin DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, “Koalisyonun hava saldırıları neticesinde sivil kayıplar olduğuna dair haberler asılsız. Diğer tüm güçlerde, Fırat’ın karşı yakasından yapılan koordinasyonsuz saldırıları durdurmalı” ifadelerini kullanarak rejime göndermede bulundu.

Koalisyonun hedef aldığı DEAŞ’ın elindeki son bölgeye, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından 10 Eylül’den bu yana kara operasyonu düzenleniyor.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, Cuma gecesi ile Cumartesi sabahı arasında, hedef alanında sivillerin bulunmadığı bilgisinin alınmasının ardından Hecin bölgesinde 19 hava saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu saldırılar DEAŞ’a karşı Orta Fırat Vadisi’nde yürütülen kara operasyonlarına destek amaçlı yapıldı” ifadelerine yer verildi.

Koalisyonun, saldırı sonrasında yapılan incelemelerde, kendi saldırılarından kaynaklanan herhangi bir sivil kaybının tespit edilmediği iddia edilen açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Birleşik Görev Gücü, Hecin bölgesinde koalisyon veya ortaklarınca yapılmayan 10 saldırı tespit etti. Bu saldırılar ne koalisyonla koordine edildi, ne de koalisyon tarafından onaylandı. Birleşik Görev Gücü tüm aktörlere Fırat’ın karşı yakasından yapılan koordinasyonsuz saldırıları durdurma çağrısında bulunuyor.”

Rejim güçleri, Suriye, İran, Irak, Afganistan ve Lübnan Hizbullah’ından oluşan militanlar ile Fırat’ın batı kıyısını kontrol ediyor. Bu bölgede, nehir aracılığıyla rejimin kontrol alanına sızmak isteyen DEAŞ güçleri ile sıklıkla karşılıklı çatışmalar yaşanıyor.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Cumartesi günü taraflar arasında bir çatışma yaşandığını ancak Ebu Hasan köyüne saldırı olmadığını söyledi.

SOHR, Kasım başından bu yana, DEAŞ mevzilerine olan saldırısını arttıran koalisyonun hava saldırılarında onlarca sivilin öldüğünü bildirirken, koalisyon bu haberleri reddedip, sivil zayiatından kaçınmanın kendileri için bir öncelik olduğunu öne sürüyor.