Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Koalisyon, Suriye ve Irak’ta 800 sivilin öldürüldüğünü duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon, 2014 yılından bu yana Irak ve Suriye’de gerçekleştirilen hava saldırılarında en az 800 sivilin hayatını kaybettiği duyurdu.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, Ağustos 2014 ile Ekim 2017 arasında, koalisyon tarafından gerçekleştirilen bombardımanlarda, 801 sivilin öldürüldüğü bilgisi verildi. Ancak raporda verilen rakam, gözlemcilerin bildirdiklerinden çok daha düşük.

“En az 5 bin 961 sivil öldürüldü”

Bağımsız gözlem grubu Airwars’ın raporuna göre, koalisyon tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında en az 5 bin 961 sivil öldürüldü.

Koalisyon raporda, “İstenmeyen yaralanma veya sivil kaybına neden olabilecek her türlü işlemin sorumluluğunu üstlenmeye devam ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca raporda, koalisyonun toplam 28 bin 188 hava saldırısı düzenlediği ve bu süreç içerisinde olası sivil kayıplarına yönelik hazırlanan raporlarda, bin 790 sivilin zarar gördüğünü bilgisinin aktarıldığı belirtildi.

Suriye ve Irak’taki DEAŞ terör örgütüne karşı zafer kazanmak isteyen koalisyon, sivil kayıplardan kaçınmak için çalıştıklarını açıklamıştı.