Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası örgütlerden uyarı: Brüksel’deki Suriye konferansı hedeflerine ulaşamayabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası alandan önde gelen sekiz örgüt, önümüzdeki salı ve çarşamba günleri düzenlenecek olan Suriye hakkındaki ikinci Brüksel konferansının hedeflerine ulaşamayabileceği konusunda uyardı. Söz konusu örgütler, konferansta bir araya gelecek bağışçı taraflar ve çevre devletlerindeki savunmasız milyonlarca Suriyelilerin hayatlarını değiştirme fırsatını değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Bunun göçmenleri koruma ve insani yardımları finanse etmek için önceki taahhütlerin yerine getirilmesi açısından önemli olduğu vurgulandı.

İnsani yardım kuruluşları, Suriye’de savaşan tarafların sistematik ve kasıtlı olarak yardımlara erişimleri nasıl engellediklerini ve bu sayede sivillere zarar verilerek insani yardım çalışanlarının canlı hedeflere dönüştüğünü açıkladı.

Suriye hükümeti 2017’de 172 Birleşmiş Milletler (BM) yardım konvoyunun 47’sini (yüzde 27,3) onayladı. 2016 yılında ise 258 konvoydan 117’sine (yüzde 45,3) izin vermişti. 2017 yılında onaylanan oran 2016 yılına göre önemli ölçüde düşük seviyede gerçekleşti.

Komşu ülkelerde halen okula gidemeyen 2,7 milyon Suriyeli çocuk var. Ülke içinde ve dışında kayıp olan milyonlarca Suriyelinin yasal koruması yok. Bu yardım, eğitim ve iş yaratımı için finansman taahhütlerini sınırlandırıyor. Aynı zamanda, yüz binlerce Suriyeli güvenilir olmayan, yıkılmış, mayınlı, temel hizmetlerden yoksun veya halen mücadelelerin devam ettiği bölgelere dönme riski ile karşı karşıya kalabilir.

Oxfam’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Marta Lorenzo konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Siyasetçiler, acele bir şekilde vaatlerde bulunuyorlar. Fakat uygulamaya gelince ağırdan alıyorlar. Suriye halkına bulundukları vaatleri yerine getirmeleri gerek. Ülkelerine yeniden yerleştirilen Suriyelilerin sayısı azaldı. Bu, geçen yılki konferansta yeniden yerleşim ve savunmasız mülteciler için uygun bir seçenek olarak tanımlandı. Öte yandan Suriyelilerin yalnızca yüzde 3’ü yüksek gelirli ülkelerde yerleşmiş durumda. Bu yıl sadece 11 Suriyeli mülteciyi kabul eden ABD gibi örneklere de var.”

Children’s Rescue Initiative kuruluşunun bölge müdürü Tom Croft yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Son veriler, önceki konferanslarda tüm mülteci çocukların okula gitmesinin sağlanacağına dair taahhütlerde bulunulmasına rağmen Suriyeli çocukların üçte biri halen eğitim hakkından mahrum. Siyasi ve finansal taahhütleri takip etme, ciddi olduklarından emin olma ve çocuklara yönelik somut bir değişim sağlamak için daha fazla çaba göstermeliyiz.”