Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Şam Fuarı, Arap sanatçılara rağmen zor bir başlangıç yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de 8 yıldır süren savaş ülkeyi birçok açıdan olumsuz etkiliyor. Şam yönetimi ise ekonomik yaşamı normalleştirmek için yoğun çaba sarf etse de ilerleme kaydedemiyor. Hükümete yakın medya kaynaklarında yer alana habere göre hükümet Uluslararası Şam Fuarı’nı yeniden canlandırmak için çaba sarf etmesine rağmen savaşın dayattığı şartlar buna engel oluyor. Mısırlı oyuncu Mahmud Hemida, Lübnanlı şarkıcı Velid Tevfik, Lübnanlı oyuncu George Kurdahi gibi ünlü isimler Şam hükümetinin davetiyle Uluslararası Şam Fuarı’na katılmak için Suriye’ye geldiler. Katılımcıları fuar alanına taşımak için tahsis edilen tren etkinliklerin 2. Gününde seferlerini durdurmak zorunda kaldı. 7 yıldan bu yana faaliyet göstermeyen tren istasyonu, yeniden kullanıma açılmasından bir gün sonra güvenlik gerekçesi ile yeniden ulaşıma kapatıldı.

Rejim, resmi yayın organlarında fuara gelen ziyaretçileri büyük bir kutlama niteliğinde gösterdi fakat bu ‘sevinç’ ya da propaganda tamamlanmadı. Suriye Demiryolları Genel Müdürü Necip El-Fares, raylara koyulan taşlar sonucunda teknik bir arıza nedeniyle fuara yapılan seferlerin durdurulduğunu açıkladı. Fares, seferlerin 18 kilometrelik ray hattında güvenlik tamamen sağlanıncaya kadar durdurulduğunu ifade etti.

Tren seferlerinin durdurulmasının ardından Uluslararası Şam Fuarı’ndaki sanatsal etkinlikler kapsamında verdiği konserde Suriyeli mültecilere seslenen Velid Tevfik, ülkelerine geri dönmeleri için çağrıda bulundu. Mahmud Hemida ve George Kurdahi etkinliklerin açılış konuşmasında, ‘rejimin kazandığını ve Suriye’nin iyi olduğunu’ söyledi. Öte yandan Suriyeli sanatçı Suzan Necmeddin, fuarda büyük ilgi gördü. Ancak katılımcılar, sanatsal etkinlerin yapıldığı bu fuarın ekonomi fuarı olması gerektiğini ifade ederek eleştirilerde bulundu. Ayrıca fuara katılan işadamları yasak olmamasına rağmen araçların fuara girişlerinin engellendiğini ve gerekli hizmetlerin sunulmadığını ifade ederek sosyal medyada şikayetlerini dile getirdiler.