Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nden Katar açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Doha ile diğer ülkeler arasındaki boykot anlaşmazlığının uygun uluslararası forumlarda çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, hava trafiği ile Katar krizini siyasileştirmeyi reddetti.

Konsey açıklamasında, Katar’la ilgili şikayetin içeriği hakkında bilgi aldıklarını ve uluslararası sular üzerindeki trafik akışı ile ilgili genel sekreterliği dinlediklerini söyledi. Konsey, ICAO dışında uygun uluslararası forumlarda çözüme kavuşturulması beklenen siyasi sorunların varlığına dikkat çekti.

Konsey aynı zamanda, Körfez bölgesindeki acil düzenlemeleri hazırlayan genel sekreterlik ve ilgili devletlere yönelik takdirlerini de dile getirerek, genel sekreterlikten ilgili ve komşu ülkelerle birlikte acil düzenlemelerin hayata geçirilmesini sağlamak için koordinasyona devam etmesini talep etti.

ICAO çatısı altında optimal teknik çözümlerin uygulanmasını sağlamak amaçlı teknik istişarelere devam eden devletlerin kararlılığını memnuniyetle karşılayan konsey, ayrıca özel bir toplantıda, işbirliği içerisinde hareket eden 4 ülkeye duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konsey ayrıca, genel sekreterlikten düzenli olarak bilgi vermesini ve bir sonraki oturumda Konsey tarafından değerlendirilmek üzere güncel bir rapor sunmasını istedi.

Konsey, ICAO’ya üye olan tüm devletleri, uluslararası sivil havacılık güvenliğini ve verimliliğini güçlendirmek için iş birliğine devam etmeleri hususunda teşvik etti. Diğer yandan, Sivil Havacılık Suudi Genel Dairesi Başkanı Mühendis Abdul Hakim el-Tamimi, “Bu kararlar organizasyonun, tarafsızlığını ve bütün dünyada sivil havacılık güvenliğini korumak için üstlendiği rolüne bağlılığını onaylamaktadır” ifadelerini kullandı. Tamimi, organizasyon ve seçkin kurul üyelerinin uzmanlaşmış forumlarda görüşlerini beyan ettiklerini vurguladı.

Tamimi, “Konsey üyeleri, 4 ülkenin, açık denizler üzerindeki hava trafiğinin düzgün akışına yardım eden yeni acil yollar açılması konusunda attığı adımları takdir etmiştir. Acil geçitler bu bağlamda, istisnai durumlar için ve sınırlı alandaki hava trafiğinin yükseldiği durumlarda kurulan geçici yollardır. Suudi Arabistan Hava Sahası, Katar uçaklarına kapalı kalacaktır” dedi.