Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası toplumdan ‘Gazze Katliamı’na kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünyanın birçok ülkesi, işgalci İsrail güçlerinin Gazze’de yaptığı katliama kınama ve tepki gösterirken, İsrail’e itidal çağrısı yapıldı.

Kuveyt’in Birleşmiş Milletler(BM) Daimi Temsilcisi Mansour El-Otaibi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Ortadoğu’daki durum hakkında bugün acil toplanacağını bildirerek, “Olayları kınıyoruz. Tepki göstereceğiz” dedi.

Suudi Arabistan’dan kınama

Suudi Arabistan da, silahsız Filistinli sivillerin hedef alınmasını kınayarak, uluslararası topluma kardeş Filistin halkını koruyarak şiddetin durdurulması için sorumluluklarını yerine çağrısında bulundu.

https://turkish.aawsat.com/2018/05/article55398681/gazzedeki-gosterilerde-sehit-sayisi-59a-yukseldi

El Hüseyin: İsrail şimdi durmak zorunda

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, “Gerçek mermi kullanarak Gazze’de düzinelerce insanı öldüren, binlercesini de yaralayan İsrail şimdi durmak zorunda. Bu korkunç insan hakları ihlallerinin sorumlularından hesap sorulmalıdır” ifadelerini kullanarak İsrail’e tepki gösterdi.

Guterres: Gazze Şeridi’nden gelen haberler beni çok kaygılandırıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, “Özellikle çok sayıda kişinin ölümüne ilişkin Gazze Şeridi’nden gelen haberler beni çok kaygılandırıyor” derken, Uluslararası Af Örgütü de, ‘Gazze’de olup bitenler, uluslararası hukukun ve savaş suçlarının açık bir şekilde ihlalidir” şeklinde açıklama yaptı.

İngiltere’den itidal çağrısı

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Gazze’deki şiddet ve ölüm haberlerinden kaygılıyız. Barış çabalarını yıkacak eylemlerden kaçınma ve ölçülü olma çağrısı yapıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Almanya: Gazze’deki barışçıl gösteri hakkına saygı gösterilmesi gerekiyor

Alman hükümeti, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki protestolar sırasında onlarca Filistinliyi öldürmesiyle ilgili derin endişelerini belirtirken, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, “Gazze’deki barışçıl gösteri hakkına saygı gösterilmesi gerekiyor” dedi.

Fransa ‘şiddet eylemlerini’ kınadı

Fransa Cumhurbaşkanlığı ise ‘şiddet eylemlerini’ kınarken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önümüzdeki günlerde bölgedeki ilgili bütün taraflarla konuşacağı bilgisi verildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da, İsrail yönetimini bir kez daha Filistinlilerin barışçıl protesto hakları ve başta çocuklar olmak üzere sivilleri koruma görevini hatırlatarak, siyasi bir çözüm şartlarının oluşturulmasına acil ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Mogherini: Herkesin itidal ile hareket etmesini bekliyoruz

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, daha fazla can kaybının önüne geçmek için tüm taraflara itidal çağrısında bulunarak, “İsrail barışçı gösteri hakkına ve güç kullanılması durumunda orantılılık ilkesine saygı göstermelidir. Gazze’de devam eden büyük protestolar sırasında İsrail’in açtığı ateş sonucu aralarında çocuklarında olduğu onlarca kişi hayatını kaybederken, yüzlercesi de yaralandı. Daha fazla can kaybını önlemek için herkesin itidal ile hareket etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Rusya: Endişelerimiz var

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’a, ABD Başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşınmasının bölgedeki gerilimin şiddetlenmesine sebep olabileceğinden endişelenip endişelenmedikleri yönünde gelen soruya, “Evet, bu tür endişelerimiz var. Bunu daha öncede söylemiştik” şeklinde cevap verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açma kararını Moskova’nın daha önce açıkça birçok defa olumsuz şekilde değerlendirdiğini hatırlatarak, Kudüs’ün kaderinin Filistinlilerle doğrudan diyalog yapılarak kararlaştırılması gerektiğini söyledi.

Bozdağ: Bu katliamdan, İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu katliamdan, İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur” ifadelerine yer verdi.