Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Uluslararası toplumdan Husilerin balistik füze saldırılarına kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası güçler ve kuruluşlar, İran destekli Husi militanların Suudi Arabistan’daki yerleşim birilerini hedef alan balistik füze saldırılarını kınayarak, saldırıların uluslararası ve bölgesel güvenliği tehdit ettiğini belirtti. Riyad yönetiminin kendini koruma hakkına vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın sınırlarını İran destekli Husi militanların saldırılarından koruma hakkı desteklendi.

“Suudi ortaklarımızın sınırlarını koruma hakkını destekliyoruz”

Açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan kentlerine balistik füze fırlatması kınanırken, bu saldırıların Husilerin Yemen’de barışı isteyip istemediği konusunda soru işaretlerine sebep olduğu aktarılarak, “Suudi ortaklarımızın İran destekli Husi tehditlerine karşı sınırlarını koruma hakkını destekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İran destekli Husi militanların Suudi Arabistan topraklarına yönelik füze saldırılarına bir kınama da Körfez İşbirliği Teşkilatı Dr. Abdullatif el-Ziyani’den geldi.

Ziyani, konuya dair yaptığı açıklamada, Husi militanların Suudi Arabistan topraklarına ve sivil yerleşim alanlarına balistik füze fırlatmaya devam etmesinin, Husilerin, uluslararası toplum tarafından Yemen’de barışın sağlanması için sarfedilen çabaları önemsemediğini gösterdiğini vurguladı.

BMGK’ya Husi çağrısı

Husiler tarafından atılan füzeleri imha eden Suudi Arabistan ordusuna övgüde bulunan Ziyani, uluslararası topluma Husilerin saldırılarını kınama çağrısı yaparak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) siyasi ve kanuni görevlerini üstlenerek, başta 2216 sayılı kanun olmak üzere bütün uluslararası kanunları uygulamasını talep etti.

Moritanya hükümeti tarafından, dün yayınlanan resmi açıklamada ise terörist Husi militanların Suudi Arabistan topraklarına füze fırlatması “Sürekli tekrarlanan suç icraatları” olarak nitelendi. Saldırıların bölge ve dünya güvenliğine tehlike arz ettiği vurgulandı.

Füze saldırıları BM kararlarına aykırı

Moritanya Dışişleri ve Yardımlaşma Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, şu cümlelere yer verildi;

“Suudi Arabistan füze savunma sistemi, Husiler tarafından sivil yerleşim alanlarına yönelik fırlatılan füzeler bir kez daha imha etti. Moritanya İslam Cumhuriyeti, sürekli tekrarlanan bu suç icraatlarını kınamaktadır. Bu saldırılar, bölge ve dünya güvenliğine tehlike arz etmekle birlikte uluslararası kanunlara ve BM kararlarına da aykırıdır.”

Moritanya, Husi saldırılarını kınadı

Husilerin saldırılarına karşı Moritanya hükümetinin Suudi Arabistan’ın yanında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Husilerin balistik füze saldırılarının en sert ifadelerle kınandığı kaydedildi.

Moritanya hükümeti, daha önce, İran ile ilişkilerini en alt düzeye indirmiş ve birçok kez İran’dan Ortadoğu ülkelerinin içişlerine müdahale etmeyi sonlandırmasını isteyerek, kutsal mekanların tehlikeye sokulması halinde Suudi Arabistan’a destek vermek üzere askeri güç göndermeye hazır olduğunun altını çizmişti.

Bir kınama da Mısır’dan

Husilerin balistik füze saldırılarına bir kınama da Mısır’dan geldi. Konuya dair, dün bir açıklama yayınlayan Mısır Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın güvenliğini ihlal etmeye ve istikrarını sarsma teşebbüslerine karşı Suudi Arabistan’ın yanında olduğunu bildirerek, teröre karşı savaşta da Suudi Arabistan’a tam destek verdiğini belirtti.