Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UMH, Serrac-Hafter görüşmesini yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Resmi Sözcüsü Muhammed Sellak dün yaptığı açıklamada, son dönemde UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac ile Fransa’nın başkenti Paris’te tedavi gören Libya Ulusal Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiğine dair iddiaları yalanladı.

Başkent Trablus’ta, konuya ilişkin resmi bir açıklama yapan Sellak, “Bu konuda ortaya atılan bütün bilgiler ve iddialar, güvenilir ve açık kaynaklara dayanmayan zayıf iddialardır” dedi.

Hafter, geçen hafta yaşadığı ağır sağlık sorunu nedeniyle tedavi görmek üzere Paris’e giderken Sellak, UMH’nin konuya ilişkin ilk resmi açıklamasını yapmıştı.

Şarku’l Avsat’a sağlık durumu hakkında bilgi veren Halife Hafter’e yakın kaynaklar ise Hafter’in sağlık durumunda henüz bir değişiklik olmadığını belirtti, duruma dair başka bilgi vermedi.

Libya el-Ahrar televizyonu dün yayınladığı haberde Hafter’in sağlık durumunun görevini sürdürmesine imkân vermediğini ve bölgesel tarafların Hafter’e alternatif arayışı içine girdiğini iddia etmişti.

Hafter’e yakın kaynaklar ise iddiaları “Doğruluktan uzak saçmalıklar” olarak niteleyerek, Mareşal Halife Hafter’in doktorlar tarafından belirlenen istirahat süresini tamamladıktan sonra Libya’ya döneceğini bildirdi.
Söz konusu kaynaklar, Hafter’in ne zaman döneceğine dair net bilgi vermezken, “Mümkün olan en kısa sürede” demekle yetindi.
Libya’nın doğusundaki en güçlü aktör konumunda olan Halife Hafter, ülkede düzenlenmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı olarak gösteriliyor.

Libya Ulusal Ordusu liderleri de Hafter’e alternatif arayışları olduğu iddialarını yalanlayarak ordu komutanı atamasının Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı olarak Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Müsteşarı Akile Salih tarafından yapılabileceğini bildirdi.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin 67 üyesi, yayınladıkları ortak bildiriyle Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’yi yetkilerini aşmak ve Libya’nın egemenliğine müdahale etmekle suçladı.

BM Libya Özel Temsilciliği’nin çeşitli münasebetlerle Libya’da bu yılın sonundan evvel seçim çağrısı yaptığına işaret edilen bildiride, BM Temsilciliği’ne Libya’yı anayasal ilkeler olmadan geçiş dönemine sokma suçlaması yöneltildi.

Bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“BM Libya Özel Temsilciliği’nin bu müdahaleleri, Temsilciler Meclisi açısından önemsiz girişimlerdir. Çünkü Libya’da siyasi bir aşamaya geçilerek yönetim anayasa çerçevesinde kurulacak bir iktidara devredilmelidir.”