Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Umman: Selale şehrindeki havaalanı Cumartesi gününe kadar kapalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Umman Sivil Havacılık Genel Otoritesi, Tropikal Mekunu Kasırgası’na hazırlık olarak Selale şehrindeki havaalanının cumartesi kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Otorite, Selale şehrine 180 kilometre uzaklıkta olan kasırganın yıkıcılık derecesinin ikinci dereceye yükseldiğini açıklarken, kasırganın hızının saatte 70 ila 75 kilometreye ulaştığını bildirdi.

Meteoroloji uzmanı Abdullah bin Abduraşid el Baluşi, Umman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Zufar ve merkez illerde dalga boyunun 8 ila 12 metre yüksekliğe ulaştığını söyleyerek vatandaşlara sahil kesimlerinden uzak durulması yönünde ikazda bulundu.

Ummanlı yetkililer, Zufar’daki hastaneleri ve Yemen sınırındaki diğer alanları tahliye ederken, kasırganın en fazla etkileyeceği bölgelerde yaşayan ailelerden de evlerini tahliye etmelerini istedi.

Yemen’in güneyindeki Sokotra Adası’na vuran Tropikal Mekunu Kasırgası nedeniyle büyük hasar yaşanmış, meşru Yemen Hükümeti, fırtına nedeniyle büyük zarar gören bölgeyi afet bölgesi olarak ilan etmişti.

Mekunu Kasırgası’nın etkili olduğu bir başka ülke olan Umman’da da alarm durumuna geçilerek, olağanüstü hal önlemlerinin bir an önce uygulanmaya konacağı ilan edilmişti.