Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Umman Sultan’ından Ürdün Kralı’na mesaj | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi, Ürdün Kralı 2. Abdullah’a Sultan Kabus bin Said’in mesajını iletti.

Ürdün Krallık Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre Kral Abdullah’ın Alavi ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. Kral aynı zamanda iki ülke arasındaki koordinasyon ve görüşmelerin sürdürülmesinin de altını çizdi. Filistin meselesinin masaya yatırıldığı toplantıda, Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin, iki devletli çözüm ve Arap barış girişiminin temelinde yeniden başlatılmasının önemi vurgulandı. Ayrıca 4 Haziran 1967 sınırları üzerinde bağımsız Filistin devleti kurulması ve başkentinin Doğu Kudüs olması gerektiğine değinildi.

Bölgedeki krizlere de değinilen görüşmede, güvenliği ve istikrarı yeniden tesis edecek politik çözümlere ulaşma çabaların artırılmasının önemine de vurgu yapıldı.

Ummanlı Bakan geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı Ramallah ziyaretinin ardından Amman’da Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safedi ile bir araya gelerek Filistin meselesiyle ilgili gelişmeleri ele aldı. Alavi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmeler hakkında Bakan Safedi’ye bilgi verdi.