Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Umman’ın Riyad Büyükelçisi: Suudi Arabistan ile ortak anlayışa sahibiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Umman’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi Dr. Ahmed bin Hilal al-Busaidi, Riyad ve Maskat arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu ve aralarında hem coğrafi hem de tarihi bir birliktelik bulunduğunu açıkladı. Busaidi, bölgeyle ilgili birçok konuda ortak anlayışa ve bakış açısına sahip olunduğunu belirterek ve iki ülke arasındaki uyuma dikkat çekti.

Umman elçiliği tarafından ülkesinin ulusal günü vesilesiyle Riyad’da düzenlenen kutlamaların oturum çerçevesinde açıklamalarda bulunan Busaidi, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada iki ülkenin Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) önemli üyeleri olduğunu ve ortak ekonomik çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı. Tarafların Körfez vatandaşlığını güçlendirme konusunda büyük adımlar attığına dikkat çekti.

İki ülkenin kardeşlik ilişkilerini her alanda geliştirmeyi planladıklarını da kaydeden el-Busaidi, KİK anlaşmaları çerçevesinde malların ve kişilerin serbest dolaşımından faydalandığını ifade etti. Bunun işbirliği ve ortak eylemleri teşvik etmek için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan ile Umman arasındaki ilişkilerin sağlam bir temel üzerine kurulduğunun altını çizen Umman’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi, tarihi bağlar sayesinde bölgeye ilişkin birçok konuda ortak bir anlayışa sahip olunduğunu belirtti.