Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNICEF: 340 bin Arakanlı çocuk beslenemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı (Rohingyalı) 340 bin çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle hastalık ve travma geçirdiğini belirten bir rapor yayınladı.

Çocuklardan oluşan bu sayı, ağustos ayından bu yana Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletinde Myanmar ordusu tarafından başlatılan şiddet eylemlerinden kaçan 580 bin Arakanlı Müslüman azınlığın yüzde 58’ini temsil ediyor.

Rapor hazırlamadan önce Bangladeş’teki mültecilerle iki hafta geçiren Simon Ingram, “Bu çocuklar ihmal edilmiş. Destek veya yardım almak için hiçbir yol yok” açıklamasında bulundu.

Ingram, kamplardaki çocuklar ve ailelerinin, yağmurdan korunmak için sadece plastik örtüleri olduğunu, bunun da derme çatma mülteci kamplarını çamur denizi haline getirdiğini söyledi.

“Salgın hastalıkların görülme ihtimali çok fazla”

Simon Ingram, insani yardım kuruluşlarının Bangladeş’teki faaliyetlerini genişletmelerine rağmen, hala ciddi miktarda temiz su sıkıntısı çekildiğine, sağlık koşullarının uygun olmaması nedeniyle salgın hastalıkların görülme riskinin fazla olduğuna dikkat çekti.

Raporda, 5 yaşın altındaki çocuklardan beşte birinin yetersiz beslendiği ve tıbbi müdahaleye ihtiyaçları olduğunun altı çizildi.

Öte yandan BM, Arakanlı mültecilere 434 milyon dolar yardımda bulunmak için pazartesi günü Cenevre’de bir bağış toplantısı düzenleyecek.