Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNICEF: Eğitim yoksul çocuklara daha iyi bir gelecek fırsatı sunar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yeni Genel Başkanı Henrietta Fore, uluslararası topluma, yoksul çocuklara iyi bir gelecek fırsatının sunulması için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulundu. Fore, dünya genelinde yaklaşık 260 milyon çocuğun okula gidemediğini belirtti.

Senegal’da düzenlenen Eğitim Zirvesi dolayısıyla DPA’ya konuşan Fore, “Eğitim, çocuklara ve ailelerine en karanlık zamanlarda bile umut veriyor” dedi.

Fore, eğitimin daha iyi bir gelecek için en iyi şans olduğuna değindi ve “Ne yazık ki eğitim için uluslararası destek inanılmaz derecede düştü” ifadelerini kullandı.

Eğitim zirvesi düzenlendi

Senegal’in başkenti Dakar’da, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Senegalli mevkidaşı Macky Sall fakir ülkelerdeki eğitime destek için daha fazla fon sağlanması amacıyla Eğitim için Küresel Ortaklık (GPE) Zirvesi düzenledi.

Çeyrek milyar çocuk okula gitmiyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) göre, dünya genelinde yaklaşık çeyrek milyar (6 ila 17 yaş arası) çocuk okula gitmiyor.

Fore, “Bu rakamlar çocukların ve ergenlerin yaşamları ve geleceği ile ilgili. Eğitim krizinin büyüklüğü sorundur” dedi.

Eğitim İçin Küresel Ortaklık Zirvesi, yoksul ülkelerde eğitime teşvik etmek amacıyla dünya bankası ve gelişmiş ülkeler tarafından desteklenen bir kuruluştur.