Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNICEF: Yılda 12 milyon genç kız 18 yaşın altında evlendiriliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

UNICEF, 18 yaşının altına gelmeden evlendirilen genç kuzların sayısının 2030 yılına kadar 150 milyona ulaşacağı konusunda uyarıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) bugün yayınladığı son verilerle yılda 12 milyon genç kızın 18 yaşının altında evlendiğini duyurdu.

Son veriler her ne kadar son 10 yılda çocuk evliliklerinde yüzde 15’lik bir düşüş yaşandığını işaret etse de her 5 kızdan biri halen çocuk yaşta evlendiriliyor.

UNICEF, çocuk evlilikleri sorunun bu şekilde devam etmesi durumunda 2030 yılında dünya çapında 150 milyondan fazla genç kızın 18 yaşının altında evlendirilmiş olacağını kaydetti.

UNICEF’in Toplumsal Cinsiyet konusundaki Başdanışmanı Anju Malhotra, “Çocuk yaşta evlenmeye zorlananlar ömür boyu etkisi süren sonuçlarla karşı karşıya kalıyor. Okulu bitirme ihtimalleri azalırken kocası tarafından istismar edilme ve gebelik sırasında çekilen komplikasyon riskleri de artıyor” diye konuştu.

Güney Asya’da çocuk evliliğinin yaygınlığı geçen 10 yıla kıyasla yüzde 50’den yüzde 30’a geriledi.

Sahra Altı Afrika’da da 10 yıl önce yüzde 43 olan bu oran yüzde 38’e düştü.

BM, hâlihazırda yaklaşık 650 milyon kızın çocuk yaşta evlendiğini, amaçlarının çocuk evliliklerini 2030’a kadar sonlandırmak olduğunu belirtiyor.