Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNICEF’ten Suudi Arabistan’ın Yemen’deki çalışmalarına övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suudi Arabistan’ın Yemen’deki krizden etkilenen çocukların ve muhtaçların ihtiyaçlarını karşılamak için Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi aracılığıyla yürüttüğü çalışmaları takdir etti.

UNICEF’in resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Suudi Arabistan’ın, UNICEF tarafından Yemen’de yürütülen insani yardım çalışmalarına en fazla katkı sağlayan ülkelerden olduğuna işaret edilerek, Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi aracılığıyla çok sayıda Yemenli çocuk ve mültecinin ihtiyaçlarının karşılandığı bildirildi.

Suudi Arabistan’ın, Yemen’de sağlık, eğitim, gıda, içme suyu ve sosyal hizmet gibi alanlarda sağladığı insani yardımların takdirle karşılandığına vurgu yapılan açıklamada, ‘UNICEF’in Suudi Arabistan tarafından sağlanan yardımlar sayesinde Yemen’de çocukların sağlık durumunu takip eden ve tedavi hizmetleri sağlayan bir sağlık merkezi açtığı’ bilgisi verildi.

Açıklamada, UNICEF’in Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi’nin yardımıyla Yemen’deki bombardımanlara maruz kalan bölgelerde yaşayan çocuklara acil yardımların yanı sıra, sağlık, gıda, çocuk hastalıkları, kadınlara yardım, kolera ve veba gibi hastalıklarla mücadele gibi geniş kapsamlı hizmetler sunduğuna değinildi. Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi’nin İbb, Taiz, Amran, Zemmar, Aden ve Sana’da UNICEF’in salgın hastalıklarla mücadele çalışmalarına destek vermeye devam ettiğini ve 6 ay içinde bombardımanlardan zarar gören bölgelere temiz içme suyu sağlanacağı ifade edildi.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletker Daimi Temsilciliği, Yemen’de çocukların korunması, insani ve toplumsal haklardan yararlanması ve eğitim alması için yardımların sürdüğünü belirterek, Suudi Arabistan’ın UNICEF’in Yemenli çocuklar için iyi bir gelecek kurma yolunda sarf ettiği çabaları övdü.

Suudi Arabistan ile UNICEF arasındaki yardımlaşmanın yeni olmadığına dikkat çeken temsilcilik, iki taraf arasındaki yardımlaşmanın yıllardır devam ettiğine ve Suudi Arabistan’ın UNICEF’e bu süreç içerisinde 260 milyon doları aşkın yardım sağladığına vurgu yaptı.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Halid el-Menzelani, önceki gün, BM’nin New York’taki merkezinde düzenlenen 8. UNICEF İcra Konseyi toplantısına katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Menzelani, Suudi Arabistan ve UNICEF arasındaki işbirliğinin, Riyad hükümetinin çocuklara yardım konusuna verdiği önemi gösterdiğine değindi.

Kral Selman Gıda ve İnsani Yardım Merkezi ile UNICEF arasında imzalanan 36 milyon dolar bütçeli işbirliği anlaşmasının Yemen’deki veba ve kolera salgınına karşı mücadelede önemli bir rol oynadığını belirten Menzelani, iki kurum tarafından 140 bin Yemenli 5 yaş altı çocuğa aşı yardımı yapıldığını sözlerine ekledi.