Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“UNIFIL, Lübnan ve İsrail arasındaki tırmanışı önleme konusunda önemli bir rol oynuyor!” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail’in saldırması halinde ülkesinin de kendisini savunmaya hazır olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü Operasyonları Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix’u kabul eden Avn, iki ülke arasındaki tırmanışı önleme konusunda BM Lübnan Barış Gücü’nün (UNIFIL) önemli bir rol oynadığını belirtti.

Lübnan ve İsrail arasındaki son sınır anlaşmazlığı ve sınır bölgesinde duvar inşası, Lacroix ve Cumhurbaşkanı Avn, Başbakan Saad Hariri, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ve Kamu Güvenliği Daire Başkanı General Abbas İbrahim arasındaki görüşmenin odağındaydı.

“İsrail, Lübnan hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor”

Bu bağlamda Avn görüşmede, Lübnan’ın güneydeki sakinliğin ve istikrarın sürmesine önem verdiğini, ancak İsrail’in saldırı düzenlemesi halinde kendilerini savunmaya hazır olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararını ve Suriye topraklarını bombalamak için Lübnan hava sahasını ihlal etmeyi sürdürdüğünü vurguladı.

İsrail’in güney sınırında beton duvar inşa etme girişimlerine dikkati çeken Lübnan Cumhurbaşkanı, Mavi Hat’tın 13 noktasında Lübnan’ın egemenliğine karşı bir saldırı olduğunun altını çizdi.

UNIFIL’in bütçesinin düşürülmesi yanlış

Güneyde faaliyet gösteren UNIFIL’in faaliyetlerine değinen Avn, UNIFIL’in bütçesinin düşürülmesinin, İsrail tehditlerinin bir sonucu olarak tanık olunan bu süreçte, Lübnan’ın son derece önemli görevini yürütmesine olumsuz yansıyacağı söyledi.

Cumhurbaşkanı Avn, Lacroix ile görüşmesinde Lübnan’daki Suriyeli mülteciler konusuna ve etkilerine de değinirken, konuya dair acil çözümler talep etti.

“Üçlü askeri komite düzenli aralıklarla toplanmalı”

Jean-Pierre Lacroix ise Avn’a sınır ziyaretinin ardından izlenimlerinden bahsetti. Genel Sekreter Yardımcısı konuyla ilgili olarak, UNIFIL’in istikrarın sağlanması konusundaki çabalarına değinirken, uluslararası gücün çalışmalarının devamlılığının ve üçlü askeri komitenin düzenli aralıklarla toplanmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

“Lübnan ordusuyla yakın işbirliği içerisindeyiz”

BM yetkilisi Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Bölgedeki varlığını ikiye katlayan Lübnan ordusuyla yakın işbirliği içerisindeyiz. Taraflar arasındaki iletişimden sorumlu olan UNIFIL’in çalışmaları, diyaloğun sağlanmasında ve gerginliğin azaltılmasında önemli bir rol oynuyor. Bu rol, İsrail’in duvar inşa etme niyetini açıklarken özel bir konum üstlendi. Bu durum, üçlü mekanizma içerisinde değerlendirilen bir konudur. Ve UNIFIL, liderleri eşliğinde bu konuda yararlı bir rol üstlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Yapılanların, gerginliğin azalmasına katkı sağladığını söyleyen Jean-Pierre Lacroix, bu rolü üstlenmeye devam edeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Avn, Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi

Öte yandan Cumhurbaşkanı Avn, ordu karargahını ziyaret ederken, Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn ile de bir araya geldi. General ile ülkedeki güvenlik durumunu, askeri kuruluşların görevlerini ve farklı ihtiyaçlarını görüşen Cumhurbaşkanı Avn, ordunun ülkenin istikrarını koruma, Lübnan’ı İsrail düşmanlığı ve terörizmi karşısında savunma çabalarına övgüde bulundu. Görüşmede, ülkedeki istikrarın devamlılığına vurgu yapılırken, Lübnan’ın toprak ve deniz sınırlarında haklarını güvence altına almak, tüm petrol ve ekonomi kaynaklarına yatırım yapmak için sınırındaki orduya destek veren mevziilerin birliğine dikkat çekildi. 1701 sayılı karar uyarınca uluslararası güçlerle işbirliği ve koordinasyon içinde bu bölgenin istikrarının sağlanmasının önemine de vurgu yapıldı.