Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNIFIL: Lübnan ordusu, bizim stratejik bir ortağımız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Sözcüsü Andrea Tenenti, uluslararası güçlerin Lübnan silahlı kuvvetleri ve stratejik ortaklarıyla barışı desteklemek için karşılıklı saygı ve yakın iş birliği çerçevesinde çalıştıklarını vurguladı.

Tenenti, Lübnan ordusu ve İsrailli güçler arasında güney bölgelerde yaşanan son olayları takiben UNIFIL’ın her an operasyon bölgelerinde olaylara çözüm bulmak için yerel yetkililerle temas kurduğuna dikkati çekti.

Andrea Tenenti, Ulusal Medya Ajansı’na verdiği röportajda, “UNIFIL’ın çalışma şekli güney halkıyla ilişkilerinin doğasına ve Lübnan silahlı kuvvetleri ile olan stratejik ortaklığına dair son yaşananlar çerçevesinde yanlış iddia ve bilgiler var. Bu yanılgılar, UNIFIL’ın misyonuna karşı olumsuz duygular oluşturma ve yerel toplum arasındaki gerginliği artırma potansiyeline sahip olabilir” dedi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü ülkenin güney sınırındaki Ramayş olayı ile UNIFIL’ın faaliyetlerinin askıya alınması ve UNIFIL’ın konu hakkında herhangi bir yorum yapmadığı iddialarına dair bir soruya Tenenti, “Ulusal Medya Ajansı, olaya dair açıklamamızı duyurdu. UNIFIL’ın hemen olay yerine geldiğini ve bölgede istikrarı sağlamaya çalıştığını belirtti. UNIFIL, taraflara ‘Mavi Hat’ boyunca gerginliği arttırabilecek ve olayla ilgili soruşturma açabilecek önemler almama çağrısı yaptı” ifadelerini kullandı.

UNIFIL’ın çalışma şekline de değinen sözcü, “Kuruluş, 1701 sayılı karar uyarınca faaliyet gösteriyor. Güçlerimiz tamamen adil bir şekilde çalışıyor. Tüm taraflarla en üst düzeyde eşit bir şekilde muamele ediyor. UNIFIL, tam bir şeffaflıkla çalışıyor ve Lübnan makamlarının güçlü desteklerini takdir ediyor” şeklinde konuştu.

Andrea Tenenti, “UNIFIL Başkanı ve Genel Komutanı General Stefano Del Col, yaklaşık 1 hafta önce BM Genel Merkezi’ne hareket etmeden önce ilk olarak Beyrut’taki siyasi liderleri ziyaret etti. Aynı şekilde General, 1701 sayılı BMGK kararı uyarınca UNIFIL’ın faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Lübnan silahlı kuvvetleri ve kamu güvenliğinden sorumlu güçleri ziyaret etti” dedi.

Lübnan silahlı kuvvetleriyle olan ilişkilere de değinen Tenenti, “Medya raporları, UNIFIL’ın Lübnan silahlı kuvvetleriyle ilişkilerini çarpıtıyor. UNIFIL’ın istikrar ve barışı güçlendirmek için 2006 yılından bu yana Lübnan silahlı kuvvetleri ile yakın bir iş birliği içinde çalıştığı biliniyor. Tüm güçlerimizin yanı sıra uluslararası toplumun da desteğini alan Lübnan silahlı kuvvetleri, UNIFIL’ın stratejik bir ortağıdır. Olayların yaşandığı her zaman UNIFIL bir çözüm bulmak için yerel yetkililere başvurur” dedi.

Öte yandan Washington’un Lübnan-ABD ortaklığına bağlılığını belirten Andrea Tenenti, ABD’nin orduya verdiği desteğe dikkati çekti.

ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği, 15-18 Ağustos’ta ABD Merkez Komutanlığı’nın Lübnan politikaları, planları ve stratejileri Direktörü General Michael E. Langley tarafından gerçekleştirilen ziyarete ilişkin açıklamada bulundu.

Büyükelçilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Langley’in ziyareti sırasında Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn ile bir araya geldiği ve ABD’de eğitim gören Lübnanlı subayların onuruna bir akşam yemeğine katıldığı ifade edildi. Michael E. Langley’in aynı zamanda Lübnan hava üssünü de ziyaret ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre Langley, Super Tucano A-29, Cessna ve Bradley türü savaş uçakları da dahil Lübnan’ın dış askeri satış programlarından sorumluluğunu yürütmekte.