Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNIFIL: Lübnan’da kırk yıldır barışı ayakta tutmaya çalışıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Lübnan’da faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Genel Şefi General Michael Perry, güney Lübnan’daki çatışma ortamına geri dönülmemesi için yorulmadan mücadele edeceklerini kaydetti. Perry “Sorumlu Lübnan hükümetinin rolünü tehlikeye atmadan Lübnanlı, vatandaşlarını koruyarak tüm görevlerimizi yerine getireceğiz. Tehdidin kaynağı ne olursa olsun, operasyon alanında sivilleri korumak için her türlü çabayı sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Perry, Lübnan’ın güneyindeki Nakura genel merkezinde, UNIFIL’in kuruluşunun kırkıncı yıl dönümü kutlaması sırasında, Lübnan’ın 2006’dan bu yana daha sakin olduğuna dikkat çekerek “Son iki yıl, operasyonlarımızın en iyi geçtiği yıllar oldu. Şöyle ki UNIFIL senelerdir, her gün sükuneti korumak için operasyon alanımız olan mavi hatta çalışmalar yürütüyor. Sükûnet sivil toplumların bünyesini güçlendirdi. Şöyle ki Lübnan’ın güneyinde faaliyet alanlarının normale dönmesi, tarımsal ve ekonomik alanda kalkınmaya ve yatırımlara elverişli bir ortamın geliştiğini gördük” ifadelerini kullandı.

Perry “Lübnan ordusunun gelişmekte ve büyümekte olduğunu” belirterek, ordunun, UNIFIL ile stratejik ortaklarına devam edeceğini bildirdi. Ayrıca uluslararası güçlerin bu gelişme için çalışmaya devam etmesini umut ettiğini ekleyerek “Lübnan ordusu ülkenin istikrarı ve çatışmaların engellenmesini istiyor. Bizim, BMGK’nın 1701 sayılı kararının uygulanmasına ve mavi hata saygı duyulmaya ilişkin sorumluluğumuz var. UNIFIL ve Lübnan Silahlı Kuvvetleri’nin çalışmalarını kolaylaştırmak, faaliyet alanımızdaki devlet kurumlarının rolünü güçlendirmek ve sürekli bir ateşkes arayışını sürdürmek için çalışmamız lazım” diye kaydetti.

Öte yandan Güney Askeri Bölge Komutanı Tuğgeneral Halil El-Cemil, UNIFIL’e hitaben “Güney Lübnan’daki hassas görev ile Lübnan’ın ve UNIFIL’ın güneyde birleşmesi, medeniyet ve insani değerlere verilen net bir örnektir” dedi.

El-Cemil devamla “Lübnan ordusu BM’nin, özellikle 1701 sayılı kararına bağlıdır. Biz doğal kaynaklarımıza göz diken düşman İsrail devleti ile yüzleşmeye daima hazırdır” diye ekledi.