Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ünlü İsrail ajanının kol saati Mossad operasyonuyla geri alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail istihbarat teşkilatı Mossad, ünlü İsrail ajanı Eli Cohen’in 1965 yılında Şam’da idam edilmeden önce taktığı kol saatini geri aldığını açıkladı.

Netanyahu, ‘Mossad savaşlarını’, İsrail’in güvenliğine büyük katkıda bulunan Cohen’in saatini geri almak için yürüttükleri ‘kararlı ve cesur operasyon’ nedeniyle kutladı, ancak saatin gerçekte internet üzerinden satın alındığı ortaya çıktı.

Mossad Başkanı Yossi Cohen yaptığı açıklamada, “Eli Cohen’i asla unutamayacağız. Onun samimiyeti, kararlılığı, cesareti ve vatanseverliği bizim mirasımızdır. Eşi ve ailesi ile sürekli ve sıkı iletişim halindeyiz. Eli, Suriye’de yakalandığında bu saati takıyordu, bu kol saati onun sahte Arap kimliğinin bir parçasıydı” diye konuştu.

Öte yandan İsrail radyosunun aktardığına göre, casusun eşi Nadia Cohen, saatin satın alındığını belirterek ”Birkaç ay önce Mossad bize satılmak üzere iken saati bulduğunu söyledi. Ancak nerede ve hangi ülkede olduğu hakkında bilgi vermedi’’ dedi. Cohen olayı şu sözlerle anlattı:

‘’Daha sonra bize saati aldıklarını söylediler, tabii ki Mossad almıştı. Saat, düşman bir ülkede satışa sunuldu ve internet üzerinden alındı. Mossad’dan biri oraya gitti ve araştırmalar sonucunda saatin Eli Cohen’e ait olduğunu tespit etti. Bunun üzerine saati geri aldılar.’’

Eli Cohen kimdir?

Mısır kökenli bir Yahudi olan Eli Cohen, 1957 yılında İsrail’e göç ederek Mossad’a katıldı. Suriye ordusunun İsrail’e yönelik planlarını incelemek için görevlendirilen Cohen, kendini Latin Amerika’da yaşayan ve ülkesine geri dönüp yatırım yapmaya karar veren Suriyeli bir iş adamı olarak tanıtarak ülkeye girmeyi başardı. İsrail ajanı, 1960’larda Suriye’nin iktidar çevrelerine girerek siyasi ve askeri yetkililerle yakın ilişkiler kurdu. Dönemin İsrail Başbakanı Levi Eşkol, Cohen için “İsrail’in 1967’de Araplara karşı zaferinin sebeplerinden biri” ifadesini kullanmıştı.

İsrail, uzun yıllardır Eli Cohen’in cenazesinin gönderilmesini talep ediyor, ancak Suriye hükümeti Cohen’in nerede gömüldüğünü bilmediğini iddia ediyor. Cohen dosyası, son yirmi yıldır Suriye-İsrail müzakereleri sırasında gündeme getirilen temel konulardan biriydi. ABD Kongre üyeleri, birçok kez arabuluculuk yaparak Şam yönetiminden Cohen hakkında bilgi almaya çalışmıştı.