Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA: Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki kesintiler devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) dün, yaşadıkları mali sorunlar nedeniyle önümüzdeki birkaç hafta içinde bir dizi programın tehlikelerle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

UNRWA, dün, ABD’nin maddi desteğini kesmesinin neden olduğu sorunların çözülememesi halinde Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki bir dizi temel programında mali kesintilerin önümüzdeki haftalarda da devam edeceğini duyurdu.

UNRWA, fondaki eksikliğe yönelik bir çözüm bulunamaması halinde planlanan kesintilerin boyutunun ne olacağına ilişkin ise bir açıklama yapmadı. Ajans hafta sonu, çalışanlarına kesintilerin uzayacağı programların belirlendiği bir mektup gönderdi. AFP’nin ilgili kaynaklardan aktardığı habere göre özellikle başta Batı Şeria’da olmak üzere istihdam, konut ve psikolojik destek başlıklarındaki programlarda kesintiye gidilmesi bekleniyor. Kaynak, bir dizi program için tahsis edilen fonun temmuz ayının sonlarında tükeneceğini belirtti.

UNRWA mektubunda özellikle kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki gıda yardım programını sürdürmeye çalışacağını bildirdi. Ancak konuya ilişkin bilgiler veren aynı kaynak, ek finansman sağlanamadığı takdirde önümüzdeki aylarda bu programların da kesintiye uğrayabileceğini söyledi. UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl, çalışanlara gönderdiği mektupta bağışçılara UNRWA’nın hâlihazırdaki 217 milyon dolarlık açığın karşılanması için desteklerini artırmaları çağrısında bulundu. Krahenbühl mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Bağışçılara açıkça sesleniyorum… UNRWA şu anda 217 milyon dolarla tarihindeki en büyük açıkla karşı karşıya. UNRWA’nın Genel Komiseri olarak, hızla ek finansman alamazsak hizmetlerimiz tehlikelerle karşı karşıya kalacak.”

UNRWA, ağustos ayının başlarında, yaz tatilinden sonra okulların açılıp açılmayacağına karar verecek. Ajans okullarında yarım milyondan fazla çocuk eğitim görüyor. UNRWA, mali bütçesinin yüzde 54’ünü eğitim sektörüne harcıyor.