Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA, Filistin eğitim müfredatını değiştirmeye çalışmakla suçlanıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Filistin topraklarında denetlediği okullardaki müfredatı, ulusal konularla değiştirmekle suçlanıyor. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması arifesinde, Filistin okullarındaki müfredatın değiştirilmesiyle ilgili yapılan açıklamalarda, Filistinli Çalışanlar Federasyonu’nun uyarılarının ardından müfredattaki farklılıklar artarken, bu girişimlerden UNRWA programlarının sorumlu tutulduğu ve kurumun aynı şekilde sınıftaki öğrenci sayısını artırarak ‘sistematik olarak eğitimi yok etme’ girişiminde bulunduğu kaydedildi.

Filistinli Çalışanlar Federasyonu, ağızları kapama politikasını reddettiklerini ve UNRWA yönetiminin, personellere saldırmaya devam ettiğini kaydederek, UNRWA’ya yaptırım uygulayacaklarını ve yalnız hareket edeceklerini belirtti. Bu durumların, ilişkilerde kalıcı bir gerginliğe yol açacağı belirtilirken, federasyonun yeni bir sayfa açmasına rağmen, bozulan ilişkilerden UNRWA’nın sorumlu olduğu vurgulandı.

Filistinli Çalışanlar Federasyonu ayrıca, UNRWA çalışanlarının endişeleriyle ilgili önemli gelişme ve konuları görüşmek için öğretmenler tarafından düzenlenen yıllık toplantıların engellendiğini belirtti. Federasyon, UNRWA idaresi ile anlaşma sağlanana kadar, bu toplantıların ertelenmeye devam edileceğini de belirtti.

UNRWA, son akademik yılın sonundan bu yana, Filistin okullarındaki müfredatı değiştirmeye çalışıyor.

Öte yandan bir Federasyon sorumlusu Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamalarda, müfredat değiştirme konusunun, öğrenci sayısı, maaşlar ve diğer konulardan daha önemli olduğunu belirtti.Yetkili müfredat değişikliğinin, çocukların hatıralarını ve vatanlarına bağlılıklarını yok etmeyi hedefleyen, ulusal bir konu olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Şarku’l-Avsat, UNRWA Eğitim Öğretim Komitesi ile görüşmeye çalıştı. Ancak, ilgili taraftan herhangi bir yanıt gelmedi.

UNRWA Genel Sekreteri Pierre Krinbühl ise, yapılan eleştirilerin ardından 17 Nisan’da kurumun müfredat değiştirme niyetinde olmadığını söylemişti.