Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA, İsrail’in Kudüs’teki faaliyetlerini sona erdirme planından endişe duyuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) yönetimi, Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat’ın UNRWA’nın Kudüs’ten çıkarılması ve faaliyetlerinin sonlandırılmasına ilişkin yaptığı açıklamadan endişe duyduğunu belirterek, böyle bir planın şehir ve halk üzerindeki sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

UNRWA, okul ve sağlık kurumlarını zorla ve insanlık dışı bir şekilde kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, halen yürürlükte olan ikili ve çok taraflı anlaşmaların yanı sıra Birleşmiş Milletler ile yapılan anlaşma kapsamında yürütülen insani operasyonlar olduğunu belirtti.

İsrail’e bağlı Kudüs Belediye Başkanı Barkat, ajansın kentteki çalışmalarının sona erdirilmesi, okullar, klinikler ve çocuk hizmet merkezleri de dahil olmak üzere tüm kurumların kapatılmasını içeren bir planı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya sunacağını söyledi. UNRWA’nın Kudüs’ten çıkarılmasının, terörü azaltacağını ve hizmetleri iyileştireceğini ifade eden Barkat, UNRWA’yı önemli ölçüde başarısızlığa uğrayan ve şehirdeki ilerlemeyi engelleyen, gereksiz bir yabancı kurum olarak nitelendirdi.

UNRWA,  Kudüs’teki tek mülteci kampı olan 20 bin kişinin barındığı Şufat Mülteci Kampı’nı yönetiyor. Kudüs’te 5 okulu olan kurum, sosyal ve maddi desteğin yanı sıra sağlık hizmeti sunuyor. Kudüs’te UNRWA’ya kayıtlı mülteci sayısı ise 100 bine ulaştı.

UNRWA Sözcüsü Sami Muşaşa Yönetiminin, Kudüs şehrinde Ajansın varlığının sona ermesiyle ilgili herhangi bir ihtar almadığını vurgulayarak, Kudüs’teki hayati hizmetlerin ve okulların halen faaliyette olduğunu belirtti.