Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA, mali krize rağmen okullarını açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA), devam eden mali krize rağmen Filistinli mülteciler için okullarını belirlenen zamanda açma kararı aldı.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl, Amman’da düzenlenen UNRWA Danışma Kurulu toplantısında, Doğu Kudüs, Batı Şeria, Gazze Şeridi, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de bulunan 711 okulun, belirlenen zamanda eğitime başlayacağını ifade etti.

“Ek olarak 217 milyon dolara ihtiyacımız var”

UNRWA’nın karşı karşıya kaldığı riskler konusunda uyarıda bulunan Krahenbühl, önümüzdeki ayın sonuna kadar ajansın faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacak sınırlı finansmana sahip olduklarını vurguladı. Krahenbühl “Ek olarak 217 milyon dolara ihtiyacımız var. Bu sadece okullarımızın açılmasını sağlamak için değil, aynı zamanda eğitimin bu yılın sonuna kadar devam etmesi için gerekli. Bu desteğin sağlanması için çabaların süreklilik kazanması gerekiyor” dedi.

UNRWA’dan yardım çağrısı

Krahenbühl, yardım vaatlerinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) üyesi tüm devletlere çağrıda bulunarak, vaatlerini mümkün olan en kısa ve en hızlı şekilde yerine getirmeleri için çağrıda bulundu. Krahenbühl ayrıca diğer devletlerden de Filistinli mültecilerin yaşamsal faaliyetlerinin sürdürülebilir olması için destek talep etti.

UNRWA geçtiğimiz günlerde açığının 446 milyon dolardan 217 milyon dolara düştüğünü açıklasa da, ABD’nin yardımını kısıtlaması nedeniyle bazı hizmetlerinin kesintiye uğrayacağını belirtti.