Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA’dan yardımlarını durduran ABD’ye tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinlilere Yardım Ajansı (UNRWA), ABD’nin ajansa yönelik mali yardımların durdurulması kararını kınadı.

Konuya ilişkin Twitter hesabı aracılığıyla bir mesaj yayınlayan UNRWA Sözcüsü Chris Gunnes, “ABD’nin on yıllardır sürdürdüğü mali ve siyasi yardımlarını durdurma kararı bizi üzüntü ve hayal kırıklığına düşürdü” dedi.

Gunnes, mesajında, “Washington tarafından getirilen, UNRWA okulları, yardım programları ve sağlık kurumlarının taraflı davrandığı iddialarını reddediyoruz” dedi.

BM’den ilk tepki

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de, UNRWA yardımlarının durdurulmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, Guterres adına yaptığı yazılı açıklamada, “ABD’nin, Filistinli mültecilere temel hizmetleri sağlayan ve bölgedeki istikrara katkı yapan UNRWA’ya mali yardımları tamamen durdurma kararını esefle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

ABD’nin yıllardır UNRWA’ya yaptığı yardımlardan dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Dujarric, Guterres’in bu ajansın elçilerine sonsuz güven duyduğunu vurguladı.

Dünya ülkelerine, Filistinli mültecilere yardım etmeye devam edebilmesi için UNRWA’daki bütçe açığını kapatma çağrısı yapan Dujarric, ajansın ABD tarafından yardımların azaltılmasından sonra bütçe dengesini korumak için büyük çaba sarf ettiğine işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin UNRWA’ya yardımlarını durdurduğunu belirterek, bundan sonra ajansa ilave katkı yapmamasına karar verildiğini bildirmişti.

Nauert, Ocak ayında ABD’nin ajansa yaptığı 60 milyon dolarlık katkıdan sonra “artık bu yükün büyük kısmını tek başlarına taşımayacaklarını açıkça dile getirdiklerini” kaydetmişti.

Nauert, ajansın işleyiş biçimindeki sorunları daha önce de dile getirdiklerini ancak herhangi bir değişim emaresi göremediklerini savunmuştu.

ABD: Yeni yaklaşımlar üzerinde çalışacağız

Ajansa yardımların kesilecek olmasının özellikle Filistinli çocukları negatif etkileyecek olmasından endişe duyduklarını savunan Nauert, “Filistinliler, kriz odaklı hizmet sunma modelinden daha iyisini hak ediyorlar. ABD olarak Birleşmiş Milletler, ilgili ülkeler ve diğer paydaşlarla yeni modeller ve yaklaşımlar üzerinde çalışacağız” değerlendirmesini yapmıştı.

ABD’nin yardımları durdurma kararına tepki gösteren gösteren Filistin yönetimi ise dünya ülkelerine bu kararı kabul etmeme ve ajansa gereken desteği verme çağrısı yaptı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Konseyi Başkanı Saib Arikat, “ABD’nin bu kararını tamamen reddediyoruz. BM Genel Kurulu tarafından kurulan UNRWA’yı ABD tek başına feshedemez” dedi.

FKÖ Mülteciler Dairesi Başkanı Ahmed Ebu Huli ise finansman devletleri ajansın finans eksikliğini gidermeye davet etti.

Ebu Huli, gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD’nin UNRWA’dan çekilmesi, ajansı tamamen feshetmeyi ve Filistin davasını yok ederek, Filistin halkına baskı kurmayı ve provoke etmeyi amaçladığını gösteriyor” diye konuştu.