Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA, yılsonuna kadarki açığını kapatmak için yeterli fonu aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) sözcüsü Adnan Abu Hasna, geçtiğimiz Pazartesi günü New York’ta düzenlenen konferansın, iki gün içinde bağışçılar tarafından taahhüt edilen rakamların, ajansın mali açığının üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu aktardı.

UNRWA toplantıyı, bu yılın sonuna kadar kalan 250 milyon dolarlık mali açığını kapatan olumlu bir toplantı olarak tanımladı.

Bu destek, önceki yıl personellerin işten çıkartılması, maaşların gecikmesi ve Gazze Şeridi’ndeki UNRWA okullarında eğitim yılının ertelemesi gibi rahatsız edici eğilimlerin ardından geldi.

UNRWA sözü edilen konferansın, üye devletler için Filistinli mültecilerle dayanışmalarını somut olarak ifade ettikleri bir forum olarak düzenlendiğini söyledi. BM Üye Devletleri, UNRWA’ya, görev süresine ve personeline ve Filistin mültecilere sağlanan hayati hizmetlere güçlü bir siyasi destek sundular. Konferans, UNRWA’nın finansman eksikliğini gidermek ve yaşamsal hizmetlerini sürdürmek için uluslararası çabaların bir parçası olarak UNRWA’ya ek yardım taahhüdü verdi.

Konferansta, 70’den fazla üye ülkeden, UNRWA ile ortaklık yapan sivil toplum örgütlerinden ve sivil toplum yetkililerinden katılımcı vardı. Ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajca ve birçok üye temsilcisi tarafından konuşmalar yapıldı.

New York’taki BM genel merkezinde yapılan bir tartışma, bütçe açığı iki kattan fazla olmasına rağmen, UNRWA’nın yardım programlarını yılsonuna kadar finanse etmek için 250 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu gösterdi.

Konferansta, BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajcak, yaklaşık iki ay sonra yeni okul yılının başlangıcında Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki UNRWA okullarının açılmasının mümkün olmayacağı konusunda uyardı.

BM Komiseri General Pierre Cranebull, üye devletlere özellikle 2018’de ek katkılarda bulunanlara desteklerinden dolayı teşekkür etti. General “Şu anki finansal yetersizlik göz önüne alındığında, okulların Ağustos ayında, zamanında açılmasını sağlamak için hiçbir gelirimiz yok. Yılın ilk yarısının başarısı üzerine inşa edilmesi ve okulların bir sonraki akademik yılda açılmasının ve ana programlarımızın sürdürülmesinin sağlanması için gerekli finansmanın sağlanması esastır” dedi.

Konferans, özellikle ABD’nin UNRWA’ya desteğinin yüzde 83’ünü dondurmasından sonra, BM kurumunun karşı karşıya olduğu boğucu mali kriz sebebi ile yapıldığını aktardı.

UNRWA Komiseri, ajansın yeni yılın başında 146 milyon dolar açığı olduğunu söyleyerek “ABD en cömert olan ülke idi. 300 milyon dolarlık katkısını azalttı ve aniden kendimizi 446 milyon dolarlık bir açığın içinde bulduk. Eğitim ve sağlık hizmetlerinden acil servislere kadar geniş bir yelpazede hizmetlerimiz büyük oranda etkiledi” ifadelerini kullandı.

ABD’nin BM Büyükelçisi Nicky Haley ise “Filistinliler İsrail ile müzakere masasına dönene kadar ABD UNRWA’ya yardım etmeyecek” dedi.