Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

UNRWA’nın Gazze’deki eğitim, sağlık kurunmlarındaki genel grev hayatı felce uğratıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) Gazze’deki tüm kurumlarında, ajansın personel sayısını azaltma ve taleplere cevap vermemesini protesto etmek için çalışanlar genel greve başladı.

UNRWA Çalışanlar Birliği Başkanı Emir el-Mişal, “UNRWA’nın personel sayısını azaltmasını ve taleplerimize cevap vermemesini protesto etmek için ajansa bağlı tüm eğitim, sağlık, tedarik merkezleri ve tesislerde genel grev başlattık.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 1948’de köylerini terk eden 700 bin mülteciden hayatta kalan 40 bin mültecinin geri dönüş hakkının tanınması da dahil olmak üzere, UNRWA’nın çalışmalarını sona erdirmek için planın bir parçası olarak yılda 300 bin dolardan fazla para cezasına çarptırıldı.

Filistinli mülteciler için büyük önem taşıyan UNRWA, ABD’nin önce yardımları askıya alma, ardından tamamen kesme kararı nedeniyle mali kriz yaşıyor.

Geçen yıl UNRWA’ya 365 milyon dolarlık destekte bulunan ABD yönetimi, ajansa yönelik mali yardımlarını geçen ay sonunda tamamen durdurma kararı almıştı.

UNRWA, BM Genel Kurulunca 1949’da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinli mültecilere yardım amacıyla kuruldu.

Donör ülkeler, Ajansın bütçe eksikliklerinin bazılarına katkıda bulundular, ancak ajans bu yıl 110 milyon dolarlık mali açık vermeye devam etti.

Ajansın gelecek yıl nasıl yöneteceğini bilinmiyor. Netlik olmadan, UNRWA kemer sıkma planına başladı.

Ajans, “UNRWA, Gazze’deki çalışanlarını etkileyen bir dizi rahatsız edici güvenlik olayından sonra uluslararası personelinin bir kısmını Gazze’den geçici olarak geri çekmeye karar verdi.”

Ajans, operasyon müdürü ve bir dizi uluslararası personelin Gazze’de kalacağını ve orada operasyonlara devam edeceğini söyledi. Bildiride, “Daha önce, personel, UNRWA için bir meydan okuma olan mali durumun sonucu olarak alınan son tedbirler konusunda protestocular tarafından görevlerini yerine getirme konusunda engellendiği” ifadesi yer aldı.

UNRWA yaptığı açıklamada Gazze’deki yetkililere “çalışanlarına ve tesislerine gerekli korumayı sağlama” çağrısında bulundu.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı sözcüsü İyad el-Bazm, bakanlığın UNRWA personeli ve tesislerini korumaya kararlı olduğunu söyledi.