Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün: 3 yıldır kapalı olan Cabir-Nasib Sınır Kapısı yeniden açılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, yaklaşık 3 yıldır kapalı olan Suriye sınırındaki Cabir-Nasib Sınır Kapısı’nın ‘gerekli tüm düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varılmasının ardından’ yeniden açılacağını bildirdi.

Safadi, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile Amman’da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Önceki açıklamamızda, sınır kapısını açmak istediğimizi, bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve ilgili teknik ekiplerin altyapı, lojistik ve teknik bazı standartların getirilmesi amacıyla toplantı yaptığını belirtmiştik” diyerek teknik komisyonların gerekli tüm düzenleme ve prosedürler konusunda anlaşmaya varmasının ardından sınır kapısının yeniden açılacağı bilgisini verdi.

Bakan Safadi, Cabir-Nasib Sınır Kapısı’nın ne zaman açılacağına dair net bir tarih vermedi.

Safadi’nin Lübnanlı mevkidaşı Cibran Basil ise, “Ürdünlü kardeşlerimizin yakında Lübnan elmaları yiyebilmesi için Nasib Sınır Kapısı’nı bir an önce açmak istiyoruz” dedi.

Suriye Ulaştırma Bakanlığı, 29 Ekim tarihinde yaptığı bir açıklamada, Suriye tarafındaki lojistik hazırlıkların tamamlanmasının ardından 10 Ekim tarihinde Cabir-Nasib Sınır Kapısı’nın açılacağını duyurmuştu.

Ürdün’ün Ramse ve Cabir Sınır Kapıları Suriye’ye açılırken, bu kapıların karşısında Suriye tarafında ise Eski Gümrük ve Nasib Sınır Kapıları yer alıyor.