Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün’den AB’ye Kudüs çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Ürdün’ün başkenti Amman’da Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Büyükelçileri ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, AB’ye Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul etme çağrısında bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan Safedi, AB ülkelerini İsrail’in Gazze’de masum sivillere karşı işlediği suçların soruşturulması için uluslararası bir komite kurulması çabalarına destek vermek için harekete geçmeye davet etti.

AB ülkelerine önemli çağrı

AB ülkelerine, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkent olarak tanıma çağrısı yapan Safedi, Filistin halkının kendi topraklarında özgür ve bağımsız bir devlet kurmasının barış için şart olduğunu dile getirdi.

“Özgür Filistin barışın ön şartıdır”

Safedi, AB ülkelerini, başkenti Kudüs olan Filistin devletini tanıma yönünde uyararak, “Özgür ve bağımsız Filistin, Ortadoğu’da kapsayıcı barışın sağlanmasının ön şartıdır” dedi.

60 kişi İsrail kurşunlarıyla hayatını kaybetti

İsrail ordusu, geçtiğimiz Pazartesi günü Gazze-İsrail sınırında, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasına karşı barışçıl protestolar düzenleyen Filistinlilere ateş açarak 60 kişiyi öldürmüştü.

“Caydırıcı önlemlerin alınmaması şiddetin önünü açar”

Konuşmasında, Gazze’deki katliama da değinen Safedi, İsrail’in savaş suçları işlemeye devam etmesine uluslararası toplumdan caydırıcı bir önlem getirilmemesinin “Ortadoğu, Avrupa ve bütün dünyayı etkileyecek bir şiddetin önünü açacağını” vurguladı.

“Kudüs barışın anahtarıdır”

Safedi konuşmasında, “İsrail’in yeni bir durum dayatmayı hedefleyen tek taraflı icraatları, Kudüs’ün Arap, İslami ve Hristiyan kimliğini tehdit etmektedir. Kudüs, Filistin halkının meşru haklarını elde etmesiyle gelecek barışın anahtarıdır” vurgusu yaptı.

İsrail’in 1967 yılında gerçekleştirdiği işgal öncesi Doğu Kudüs, idari olarak Ürdün krallığına bağlıydı.