Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Başbakanı istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı vergi yasasına karşı düzenlenen yoğun protestoların ardından bugün Kral 2. Abdullah’a istifasını sundu.

Hükümetten bir kaynağın AFP’ye yaptığı açıklamaya göre Başbakan Hani el- Mulki, bugün öğleden sonra Amman’daki el- Huseyniye Sarayı’nda Kral Abdullah’a istifa etmek istediğini bildirdi.

Yeni hükümet kurulacak

Medyada yer ala haberlere göre, Eğitim Bakanı Ömer er- Rezzaz, Mulki’nin istifasından sonra Ürdün’de yeni bir hükümet kurulacağını işaret etti.

Ürdün Kamu Güvenliği Direktörü Tuğgeneral Fadıl el- Humud, daha önce güvenlik güçlerinin son birkaç gün içinde vergi artışları nedeniyle yapılan geniş çaplı protestolar sırasında yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle 60 kişiyi tutukladığını açıklamıştı.

Humud, güvenlik görevlilerinden de 42 kişinin yaralandığını belirtirken bazı yaralanmaların havai fişekler nedeniyle olduğunu kaydetti.

Milletvekilleri hükümetin geri çekilmesini istiyor

Ürdün haber ajansı, Temsilciler Meclisi bugün Kral Abdullah’tan planlanan vergi artışlarını tartışmak üzere mümkün olan kısa sürede olağanüstü bir oturum nedeniyle toplanmak için izin isteyeceğini belirtirken, çoğu milletvekili hükümetin geri çekilmesini istiyor.

“Temsilciler Meclisi Kral’a gidiyor”

Haber ajansı, Meclis Başkanı Atıf Taravane’nin, “Konseyin, başkent Amman ve diğer Ürdün şehirlerindeki son yılların en büyük protestolarını körükleyen vergi kanunu değişikliklerine cevap verme yönünde çabaları var” şeklinde konuştu.

Taravane, “Temsilciler Meclisi bugün bazı bölgelerdeki protestoları sonlandırmak için mümkün olan en kısa sürede özel bir oturum düzenlemek üzere izin istemek için Kral’a gidiyor” şeklinde konuştu.