Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ürdün Başbakanı Razzaz: Vergi yasasını geri çekeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün yeni atanan Başbakanı Dr. Ömer Rezzaz dün, senato başkanları ve milletvekilleri ile görüşmelere başladı. Rezzaz, yürüyüşlere ve gösterilere sahne olan sokakları sakinleştirmek için gelir vergisi kanununu iptal etti ve yükselen fiyatlara müdahale etti.

Yeni hükümetin kurulmasına yönelik müzakereler çerçevesinde Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atef Tarawneh ile bir araya gelen Rezzaz, görev mektubu gönderen Kral 2. Abdullah’ın vizyon ve direktiflerini uygulamak için tutumlarının sağlam ve sarsılmaz olduğunu vurguladı. Ulusal Meclis ile koordineli olarak çalışılacağını söyledi.

Rezzaz gazetecilere yaptığı açıklamada gelir vergisi kanunu ve hükümetin genel çalışma programı ile ilgili olarak Temsilciler Meclisi, devlet adamları ve sendikalarla yaptığı istişarelere değindi. Toplantılarda net bir vizyon ortaya koymayı hedeflediğini kaydetti.

Gelir vergisi kanun taslağı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Rezzaz, hükümetin adresinin danışma ve diyalog olduğunu belirtti. Önyargılarının olmadığını vurgulayan Rezzaz tüm farklı konulardaki tutumunun yapılacak diyaloglar ile şekilleneceğinin altını çizdi.

Rezzaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Diyaloglar çerçevesinde meclisteki ortaklarımızın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarını da dinliyoruz. Kral’ın gönderdiği mektupta da bizden talebi buydu. Kral ayrıca mektupta vatandaşın aktif olarak katıldığı bir sosyal sözleşmeye ve görüşlerin yasal yollarla ifade edilmesine vurgu yaptı.”

Diyalogun halkta rahatlamaya yol açacağına olan inancını dile getiren, halkın görüşlerini özgürce dile getirebilmelerine, resmi olarak ve sosyal medya araçları ile seslerini duyurma haklarına değinen Rezzaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu diyaloga kulak vermeliyiz. Aracı tekrar yoluna koymak için hemen harekete geçmeli ve kamu yararı ile yüksek ulusal çıkarları yansıtan bir geleceğe doğru birlikte yürümeliyiz.”

Tarawneh ise yasa tasarısında yapılan değişikliklere Temsilciler Meclisi üyelerinin çoğunluğunun karşı olduğuna işaret ederek gelir vergisi kanun taslağının geri çekilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılmasının önemine dikkat çekti.

Beklenen özel oturumun gündemindeki değişiklik teklifleri hakkında meclisin yanıt vereceğini söyleyen Tarawneh, Başbakan’a parlamento bloklarıyla diyaloglar düzenleme ve hükümetin çalışma programı hakkında bilgilendirme yapma çağrısı yaptı.

Tarawneh, yeni hükümetin Ürdün vatandaşlarına karşı görevlerini yerine getirme konusunda ulusal bir sorumluluğa sahip olduğunu söyledi.

Hükümetin, doğrudan eylem gerektiren büyük zorluklar ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Tarawneh, görevlendirme mektubunda dile getirilen söz konusu istekleri şöyle sıraladı:
“İstekler bir ulusal kalkınma projesi başlatmak, Ürdünlülerin yeteneklerini teşvik etmek, ihtiyaçlarını kaliteli hizmetlerle karşılamak ve adil bir vergi ortamında zayıfları koruyan bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmaktır.”

Rezzaz dün hükümetin kurulması ile ilgili müzakereler çerçevesinde Ürdün Senatosu Başkanı Faysal El-Fayez ve Konsey’in daimi üyeleriyle bir araya geldi. Rezzaz, Kraliyet Kararnamesi’nden sonra gelir vergisi yasa tasarısını geri çekme sözü verdi. Ürdün halkının ve Ulusal Meclis’in güvenini kazanmayı diledi.

Toplantının, Senato ile yasama ve yürütme makamları arasındaki koordinasyon çerçevesinde geliştiğine dikkat çeken Fayez yaptığı basın açıklamasında gelir vergisi kanun taslağının yemin töreninin ardından geri çekileceğinin kararlaştırıldığını söyledi.

Başbakan Rezzaz tarafından kurulacak yeni hükümetin görev mektubunda belirtilen tüm içeriğe dair güvence verdiğini ifade eden Fayez, mektupta özellikle ‘ulusal bir mutabakatla yeni bir vergi yasası, ekonomik kalkınma faaliyetleri, çeşitli sorunlara çözüm bulma ve gençlere istihdam olanakları sağlama konularında ulusal bir diyalog yürütülmesi çağrısı’ yapıldığını dile getirdi.

Ürdünlü gençlere yürüyüş ve protestoları durdurmaları çağrısında bulunan Fayez şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetin istifasına, Kral 2. Abdullah’ın gelir vergisi kanun taslağı hakkında ulusal bir diyalogun yürütülmesi çağrısına ve özellikle hız kazanan protestolara şahit olduktan sonra artık korkakları ve casusları vatanımızda barındıramayız.
Fayez, perşembe günü düzenlenen Senato’nun danışma toplantısı sırasında da şunları söylemişti:

“Gençliğimizin taleplerini barışçıl bir şekilde ifade etme hakkına saygı duyuyoruz. Bu, anayasamızca güvence altına alınmıştır. Gençlerimiz, güvenlik güçleri tarafından korunan, özgür ve demokratik bir şekilde fikirlerini ifade ettikleri gösteriler yaptılar. Göstericilerle aramızda hissettiğimiz karşılıklı saygı bunu en iyi şekilde ortaya koydu ve bu durum çeşitli Arap ve uluslararası medya kuruluşları tarafından da nakledildi.”

Fayez açıklamasında gençlere yönelik yaptığı çağrıyı şu sözlerle dile getirdi:

“Mesajınız ulaştı ve herkes bunu uygulamaya istekli. Güvenlik ve istikrarın korunması için işlerinize ve üniversitelere geri dönün. Oluşmakta olan yeni hükümete vizyonunu sunma fırsatı verelim. Bu vatan kan, ter ve büyük bir çabayla inşa edildi. Güvenlik ve istikrarın sarsılmasına izin vermeyeceğiz. Tüm Ürdünlülerin karşı karşıya olduğumuz güvenlik ve ekonomik zorluklar karşısında vatanlarının safında yer almaları gerekiyor. Anavatanın güvenliğinden ve istikrarından herkes sorumludur.”